يکشنبه 30 تير 1398 | Sunday, 21 July 2019
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 13 اسفند 1393     |     کد : 27320

ایام فاطمیه ؛ پیام تسلیت شهادت ام الائمّه ، صدّیقه طاهرة ، حضرت فاطمه زهرا س

ایام فاطمیه ؛ شهادت « اُمّ اَبیها » حضرت فاطمه زهرا س بر محضر مبارک مولایمان آقا امام زمان و نائب بر حقش حضرت امام خامنه ای و دوستداران اهل بیت ع بخصوص شیعیان جهان تسلیت و تعزیت باد / بحث کوتاهی در باره زندگانی ام الائمّه ، صدّیقه طاهرة ، فاطمه زهرا سلام الله علیها » / اسم آن خانم ، فاطمه است و برای آن بزرگوار هشت لقب ذکر کرده اند : صدّیقه ، راضیه ، مرضیّه ، زهرا ، عذرا ، مبارکه و طاهره . از بعضی روایات استفاده می شود که زکیّه و محدّثه از القاب آن خانم است و کنیه او « اُمّ اَبیها » است .

ایام فاطمیه ؛ پیام تسلیت شهادت ام الائمّه ، صدّیقه طاهرة ، حضرت فاطمه زهرا س
ایام فاطمیه ؛ شهادت « اُمّ اَبیها » حضرت فاطمه زهرا س بر محضر مبارک مولایمان آقا امام زمان و نائب بر حقش حضرت امام خامنه ای و دوستداران اهل بیت ع بخصوص شیعیان جهان تسلیت و تعزیت باد
بحث کوتاهی در باره زندگانی ام الائمّه ، صدّیقه طاهرة ، فاطمه زهرا سلام الله علیها »
اسم آن خانم ، فاطمه است و برای آن بزرگوار هشت لقب ذکر کرده اند : صدّیقه ، راضیه ، مرضیّه ، زهرا ، عذرا ، مبارکه و طاهره . از بعضی روایات استفاده می شود که زکیّه و محدّثه از القاب آن خانم است و کنیه او « اُمّ اَبیها » است .
عمر آن بزرگوار تقریباً هیجده سال است . در روز جمعه بیستم جمادی الثانی سال دوم بعثت بدنیا آمد و سال یازدهم از هجرت ، سوم جمادی الثانی بدست گردانندگان سقیفه بنی ساعده شهید شد . »»» ادامه مطلب
گفت و گویى با بقیع
باز كن بر روى من آغوش جان را اى بقیع ... تا ببینم دوست دارى میهمان را اى بقیع
خاكى اما برتر از افلاك دارى جایگاه ... در تو مى ‏بینم شكوهِ آسمان را اى بقیع
پنج خورشیدِ جهان ‎افروز در دامان تست ... كرده ‏اى رشك فلك این خاكدان را اى بقیع

بانک اشعار : مدح حضرت فاطمة الزهرا (س)
بانک اشعار : مرثیه حضرت فاطمة الزهرا (س)
زهرا س روح حيات در كالبد زمان
فاطمة الزهرا :
اگر خورشيد جهان افروز بود ، برتر از اين مشعل پر شكوه آسمانى ، والاتر از اين كانون نور و روشنايى ، برتر از اين ارزانى دارنده زندگى و حركت و حرارت و طراوت و نشاط و آسايش بود !
و اگر ماه بود :
زيباتر از اين شمع شب افروز و دلرباتر از اين سمبل و نمونه جمال و زيبايى و روشنى بخش تر از اين چراغ منظم و اسرارآميز ، و شكوهمندتر و خيره كننده تر و تحسين برانگيزتر از اين آفريده فرمانبردار و اين رهرو گرم رفتار و اين آيت و نشان اقتدار و عظمت خدا بود !
اگر زمين بود :
رنگين تر از اين خوان گسترده ، پربركت تر از اين گنجينه معادن ، پر رازتر از اين دربردارنده عجايب ، شگرف تر از اين آفريده پراسرار ، گسترده تر از اين عرصه پهناور و پاك و پاكيزه تر از هر زمين طيب و طاهرى بود كه انواع گلها و گياهان و دانه ها و ميوه ها را به فرمان خدا مى روياند و در دامان خويش مى پرورد !
و اگر كوه بود :
اين سمبل شكيبايى و پايدارى و مقاومت و رمز استوارى و پايمردى بود ، به راستى قله اى پرفراز ، سر به آسمان ساييده ، تسخيرناپذير و ثابت و پايدار در برابر طوفانها ، گردبادها و امواج بنيان كن حوادث بود .
اگر درياى خروشان و مواج و پر تلاطم بود :
اين سرچشمه طراوت ، نشاط، خرمى و شادابى زندگى و موجودات زنده بود ، انبوه انبوه لؤ لؤ و مرجان ، مرواريد ، گوهرهاى رخشان و گرانبها و ناياب را در خود داشت !
و اگر اقيانوس ژرف و بى كرانه بود :
به راستى كه پراسرارتر از اين گنجينه اسرار ، و سرشارتر از اين مخازن عجايب ، و پر رازتر از اين معماى شگفت انگيز آفرينش و پرثمرتر و مفيدتر از اين سفره احسان خدا بود .
اگر آبشار ريزان و شفاف و زلال بود :
با همان شفافيت جان و زلالى دل و پاكى قلب و طهارت روح و قداست روان ، هماره دانش و بينش ، درايت و فرزانگى ، آگاهى و آينده نگرى ، ژرف انديشى و هدفدارى ، عشق و اخلاص ، فداكارى و ايثار، گذشت و صفا، شهامت و شجاعت ، عظمت و كرامت ، مهر و محبت ، دگردوستى و مردم خواهى ، حق جويى و حق گويى ، حق طلبى و حق پرستى ، آزادگى و آزادمنشى ، توحيد و تقوا، امانت و راستى ، درخشندگى و روشنگرى ، شگفتى و شگرفى ، پارسايى و پايدارى ، همت و اعتماد به نفس ، ايمان و عرفان و ديگر ارزشهاى والاى انسانى و خداپسندانه ، هماره از شاخسار وجودش بر تشنگان و جويندگان آب حيات ريزش داشت !
و اگر باران بود :
باران رحمتى را مى ماند كه دانه هاى بى شمار قطرات جان بخش و زلال و پاك و زندگى ساز و شفابخش و بموقع خود را براى زنده ساختن زمين و زمان ، گل و گياه ، دانه و ميوه ، پرنده و انسان ، سخاوتمندانه مى باراند تا از سويى ميكربهاى كشنده و هستى سوز ، بدانديشى ها و بدخواهى ها، كج فهمى ها و كودنى ها ، خودخواهى ها و خودپرستى ها ، شرارت ها و حماقت ها ، تجاوزها و زورگويى ها ، هواها و هوسها ، نوع پرستى ها و بت تراشى ها ، حق كشى ها و شيادى ها ، تملق ها و چاپلوسى ها ، وابستگى ها و دنباله روى ها ، سنگدلى ها و بى رحمى ها و تمامى ضد ارزشها را از كران تا كران زمين پاك خدا بشويد و يكسره با زباله دان تاريخ بريزد و نابود سازد ، و از دگر سو گل ها و گل بوته هاى نيكبختى و بهروزى را بروياند و بپرورد و شكوفا سازد و به ميوه بنشاند و زندگى را عطرآگين كند .
اگر رعد بود :
فريادش رساتر و غرشش تكان دهنده تر و طنين جاودانه اش ‍ براى بيدار ساختن خواب رفتگان و هشيارى بخشيدن به غفلت زدگان و به هوش آوردن كسانى كه دچار انواع مستى ها و پستى ها هستند ، كارسازتر و هشداردهنده تر بود !
و اگر برق بود :
نور خيره كننده اش مشعل پرنور فرا راه ، چراغ راه هدايت و روشنى بخش مسير براى راه جويان و راه پويان آرمان خواه و هدفدار بود !
اگر گل بود :
اين سمبل جمال و كمال و تجسم بارز زيبايى و دلاويزى و دل انگيزى بود ، به راستى زيباتر از همه گل ها، جالب تر از همه لاله ها، عطرآگين تر و ظريف تر از همه گلبرگ ها، تفكرانگيزتر از همه شكوفه ها و دل انگيزتر از تمامى دشت هاى پوشيده از گل و سنبل و باغستان هاى پر از لاله ها و شكوفه هاى رنگارنگ بود !
و اگر سرو :
اين سرمشق پايدارى و برافراشتگى بود ، خداى را سوگند ! كه برافراشته تر و پايدارتر و شكيباترين آنها در برابر تندباد حوادث بود !
اگر دختر بود :
دخترى بى همتا و بى همانند ، دخترى سرشار از خردمندى و خردورزى ، ادب و عاطفه ، پاكى و صفا ، معنويت و فضيلت ، كمال و جمال ، خدا جويى و خدا خواهى ، خدا بينى و خدا پرستى ،ايمان و پروا ، توحيد و توكل ، شهامت و دليرى ، عفاف و درستى ، دانش و آگاهى ، ژرف نگرى و نوانديشى ،شهامت و شجاعت ، زيبندگى و برازندگى ، حق شناسى و انصاف ، عدالتخواهى و دادگرى ، حق طلبى و ستم ستيزى ، آزادگى و آزادمنشى و به يك كلام راز و رمز خلقت و معماى انسانيت بود كه لقب بلند ام ابيها را از پيامبر گرفت و بارها آن كاروانسالار انسانيت دست او را بوسه باران ساخت و با همه وجود فرمود : ((فاطمه جان ! پدرت به قربانت !))
و اگر زن بود :
بانويى بى نظير و بى مثال ، شاخص و نمودار كامل يك بانوى نمونه ، اسوه راستين و پرشكوه و بالنده زن آزاده و آزادانديش و اسطوره جاودانه جنس زنان و در ميدان جلوه هاى شكوه زن بودن پايدارتر از كوه ها و مقاوم تر از رودبارهاى هميشه جارى و چشمه سارهاى هماره جوشان بود .
اگر مادر بود :
در عرصه مادرى لطيف تر از شبنم بهار ، نوازشگرتر از نسيم سحر ، ظريف تر از برگ زيباى گل ، و عطرآگين تر و دوست داشتنى تر از لاله هاى معطر بود . »»» ادامه مطلب

نام هاى بلند آوازه ريحانه پيامبر ص حضرت فاطمه س
امتياز ديگر دخت گرانمايه پيامبر ، نام هاى جاودانه و زيبا و بلند آوازه اى است كه پس از طلوع خورشيد جهان افروز وجودش از آسمان براى پيامبر آمد و فرشتگان ، آنها را با شكوه و احترام بدرقه كردند و هر كدام از اين نام ها بيانگر بعدى از ابعاد وجود آن بانوى فرزانه است .
لفاطمة (عليها السلام ) تسعة اسماء عندالله : فاطمة والصديقة والمباركة والطاهرة والزكية والراضية والمرضية والمحدثة والزهراء .
براى ريحانه پيامبر ، فاطمه (عليها السلام ) ، در بارگاه خدا نه نام مقدس و باعظمت است ؛ اين نام هاى بلند عبارتند از :
فاطمه ، صديقه ، مباركه ، طاهره ، زكيه ، راضيه ، مرضيه ، محدثه و زهرا
پاره اى از دانشوران ، افزون بر اين نام هاى باعظمت ، نام هاى ديگرى نيز براى آن حضرت آورده اند كه از جمله آنها عبارتند از :
بتول ، سيده ، حوريه ، نوريه ، حانيه ، مريم ، حره و عذرا
گفتنى است كه هر كدام از اين نام ها و نشان هاى آن حضرت كه در روايات آمده است ، داراى مفهوم و محتوايى ويژه و نشانگر بعدى از ابعاد شخصيت پرشكوه و الهام بخش اوست ، كه براى نمونه به پاره اى از آنها اشاره مى رود .
مهمترين القاب گرانقدر و نورانى آن پيشواى يگانه فاطمه زهرا عبارتند از :
فهيمه : تجسم خرد و شعور و فهم
حكيمه : آراسته به فرزانگى و حكمت
عقيله : خردمند و خردورز
عليمه : نمونه دانايى و آگاهى
عالمه : بزرگ بانوى دانشمند و دانشور
جليله : گرانقدر و بزرگوار
معظمه : گرامى و باعظمت
محتشمه : دارنده حشمت و حرمت بسيار
معصومه : آراسته به مقام والاى عصمت
جميله : زيباى ظاهر و باطن
مطهره : پاك و پاكيزه از هر نقطه منفى و نازيبا
صفيه : برگزيده بارگاه خدا
صابره : شكيبا و پرصلابت در برابر توفان ها
شريفه : پر شرافت
رشيده : دارنده شخصيت كامل و جامع
كريمه : گرانقدر و گرامى
سيده : بانوى راستين
عفيفه : سمبل عفاف و پاكى
رحيمه : پر مهر و بامحبت
حانيه : دلسوز فرزندان خويش و جامعه
منصوره : يارى شده بارگاه دوست
عابده : پرستشگر خدا
زاهده : پارساى واقعى
قوامه : نيايشگر و شب زنده دار
صوامه : بسيار روزه گير
حنانه : بسيار غمخوار و خيرخواه
شفيقه : پرمهر و دلسوز
بره : شايسته كردار
عطوفه : پرعاطفه و پرمهر
ممتحنه : آزمايش شده بارگاه حق
كوثر: سرچشمه خير و بركت
قانعه : حق شناس و كم توقع
عذراء: هماره دوشيزه
مغصوبه : بزرگ پيشوايى كه حقوقش به غارت رفت
مظلومه : بزرگ عدالتخواهى كه بر او بسيار ستم شد
بنت الصفوه : دخت برگزيده و شايسته
ركن الهدى : پايه و اساس هدايت
موطن الهدى : جايگاه بلند هدايت
صفوة ربها : برگزيده بارگاه پروردگار خويش
سيدة النساء : سالار بانوان گيتى
نور سماوى : نور آسمانى
درة بيضاء : گوهر نورافشان
بدر تمام : ماه شب چهاردهم
جوهرة العزة و الجلال : گوهر تابناك عزت و شكوه
غرة غراء : سپيدروى درخشنده
سر العظمة : راز بزرگى و رمز عظمت
عالية المحل : بلند جايگاه
شفيعة العصاة : شفاعتگر گناهكاران در روز رستاخيز
سر الله : راز نهانى عظمت خدا
ولية الله : دوست خالص خدا
حبيبة الله : محبوب بارگاه خدا
عين الله : چشم حق بين خدا
مشكوة نور الله : جايگاه و چراغدان نور خدا
آية النبوة : نشان رسالت و نبوت
دوحة النبى : شاخسار پيامبر
روح ابيه : روح و روان پدر
بنت المصطفى : دخت پيامبر برگزيده
قرة عين الرسول : نور ديده پيامبر
بضعة المصطفى : پاره وجود پيامبر
مهجة قلب المصطفى : خون قلب و مايه حيات پيامبر برگزيده
بقية المصطفى : بازمانده پيامبر
بقية النبوة : يادگار رسالت
زوجة الوصى : همتا و همپرواز جانشين راستين پيامبر
قرار قلب امها : آرام بخش دل مادر
جمال الاباء : سرمايه جمال و زيبايى پدران روزگار
شرف الابناء : مايه افتخار و مباهات و شرف فرزندان
كعبة الامال : كعبه آمال آرزومندان
مجهولة القدر : بزرگ پيشوايى كه قدرش ناشناخته ماند
المظلوم زوجها : بزرگ بانويى كه بر هم پروازش ناجوانمردانه ستم رفت
رضيض الصدر : همو كه سينه اش در هم كوبيده شد
مغصوبة الحق : همو كه حقوقش پايمال شد
المقتول ولدها : همو كه فرزندش به شهادت رسيد
خفى القبر : آن بزرگ قهرمان رادى و سرفرازى كه مزارش نهان است »»» ادامه مطلب

مطالب مرتبط
 زندگانی حضرت فاطمة الزهرا (س) به نقل از منتهی الآمال

 فاطمه س الگوى حيات زيبا
شهادت حضرت فاطمه
دفاع جانانه از حريم ولايت
بررسى حوادث هجوم به خانه فاطمه
فاطمه و نقل حديث از پيامبر
سيماى فاطمه در روز قيامت
فاطمه الگوى حيا و عفاف
فاطمه اسوه حيات زيبا
چشم اندازى به خانه فاطمه
فاطمه و ازدواج با على ع
شخصيت فاطمه از ديدگاه پيامبر ص
ميلاد نور
...

 چهل حديث در سيره فاطمى
فصل ششم : در فراق جان
فصل پنجم : انسان نمونه
فصل چهارم : بانوى خانه
فصل سوم : همسر و همراه
فصل دوم : در سايه نور
فصل اول : فرشته عبادت
سر آغاز چهل حديث در سيره فاطمى
...

 سيما و سيره ريحانه پيامبر ص
...
پرسش و پاسخ فاطمی
پرسش : آیا دفن مخفيانه و شبانة جسد حضرت زهرا س مخالف با سيرة پيامبر است؟
پرسش : چند داستان در مورد زندگي حضرت فاطمه ـ س ـ بيان نموده و حديثي را ذكر كنيد
پرسش : آيا حضرت فاطمه - س - در صدر اسلام جهت پوشش از چادر استفاده مي کرد؟
پرسش : حضرت زهرا ـ س ـ با آن مقامات آيا لازم بود با مردان نامحرم براي دفاع از حقوق خود گفتگو كند و...
پرسش : فاطمه زهرا س و اولين بيعت‌ كنندگان با ابوبكر بعد از رحلت پيامبر اسلام (ص)
پرسش : رفتار زمامداران اسلامي در طول تاريخ با فدك چگونه بوده است؟
پرسش : اگر فدك هديه پيامبر ـ ص ـ بود چرا فاطمه زهرا، آن را به عنوان ارث خود مطالبه مي‌كند؟
پرسش : امروزه فدك دست كيست و عوائد آن صرف چه اموري مي‌ شود؟
پرسش : آتش زدن درب خانه و شكستن پهلوي حضرت فاطمه زهرا (س) و ايام فاطميه
پرسش : در باره صدا و گریه حضرت فاطمه زهرا (س)
پرسش : مصائب حضرت فاطمه زهرا (س)
پرسش : سيلي زدن به حضرت زهرا ـ س ـ ...آيا اين قضيه صحيح مي‎باشد يا نه؟
پرسش : آب مهريه زهراست به چه معني است؟
پرسش : دربارة مقام علمي حضرت فاطمه زهرا (س) برايم بنويسيد؟
جایگاه حضرت زهرا س در منابع تاریخی اهل سنت
پرسش : همسران حضرت علي ـ ع ـ چند تا بودند و تعداد فرزندان آنها را مرقوم فرمائيد.
پرسش : آيا حقيقت دارد که قبر حضرت محسن ـ ع ـ در پاي درب نيم سوخته خانة اميرالمؤمنين ـ ع ـ است؟
پرسش : فرزندان حضرت زهرا ـ س ـ بعد از شهادت ايشان چه موقعيتي پيدا کردند؟
پرسش : حضرت فاطمه (س) چگونه به همسري امام علي (ع) رسيدند؟
پرسش : در مورد زيبايي‌هاي حضرت فاطمه زهرا ـ س ـ مطالبي را بيان فرماييد و زيبايي واقعي چيست؟
مهريه حضرت زهرا (س) به عنوان پول بوده يا به عنوان وزن و عدد و آيا آن كلي‌ترين مهريه آن زمان بوده؟
پرسش : حضرت فاطمه زهرا ـ ع ـ در دوران كودكي نزد چه كسي زندگي مي كرد؟
بشنوید و دانلود کنید : روضه و مرثیه و نوحه و مداحی ویژه شهادت حضرت فاطمه س
بهشت بی نشان ۩۞۩ زیارت نامه حضرت فاطمه س ۩۞۩ نوای عربی فاطمی
مثنوی شهادت ۩۞۩ کعبه دلها


نوشته شده در   چهارشنبه 13 اسفند 1393    
PDF چاپ چاپ