جمعه 6 ارديبهشت 1398 - 21 شعبان 1440 - 26 آوریل 2019
اوقات شرعی 
 
پیام تسلیت محرم (سال 92) شهادت امام حسین ع در روز عاشورا
کد مطلب:25137
تاریخ مطلب:پنجشنبه 16 آبان 1392
گر وصال تو جان بود خریدارم یا حسین ع / محرم حسینی و شهادت حضرت امام حسین (ع) و 72 تن از یاران و اصحاب در روز عاشورا را به شیعیان علوی و حسینی تسلیت و تعزیت می گوئیم . زندگانی حضرت ابی عبدالله الحسین سیدالشهداء ع / نام آن بزرگوار حسین است و این اسم ، انتخاب پروردگار عالم است . مشهورترین کنیه ایشان ابی عبدالله است ، و مشهورترین القاب ایشان سیدالشهدا و المظلوم و الشهید است . عمر پر برکت آن حضرت پنجاه و هفت سال است .
پیام تسلیت محرم (سال 92) شهادت امام حسین ع در روز عاشورا
گر وصال تو جان بود خریدارم یا حسین ع

فرا رسیدن محرم حسینی و شهادت حضرت امام حسین (ع) و 72 تن از یاران و اصحاب در روز عاشورا را به شیعیان علوی و حسینی تسلیت و تعزیت می گوئیم .

زندگانی حضرت ابی عبدالله الحسین سیدالشهداء ع
نام آن بزرگوار حسین است و این اسم ، انتخاب پروردگار عالم است . مشهورترین کنیه ایشان ابی عبدالله است ، و مشهورترین القاب ایشان سیدالشهدا و المظلوم و الشهید است . عمر پر برکت آن حضرت پنجاه و هفت سال است . در سوم شعبان سال چهارم هجرت متولد شد ، و در دهم محرم الحرام سال شصت و یکم از هجرت ، در کربلا بدست لشکریان یزید بن معاویه شهید گردید . شش ساله بود که جد بزرگوارش از دنیا رفت . سی سال با پدر بزرگوارش بود و ده سال بعد از شهادت پدر ، با برادر بزرگوارش بود و ده سال هم مدت امامت آن حضرت است .
حسین ع علاوه بر فضایل حسبی و نسبی که همه اهل بیت دارا هستند ، امتیازهایی هم در میان اهل بیت ع دارند .
اولین امتیاز این است که ائمه طاهرین ع همه از صلب او هستند . از این جهت روایاتی از رسول اکرم ص آمده است که به این امتیاز تصریح شده است .
سلمان فارسی می گوید : حسین در دامن رسول اکرم نشسته بود و حضرت او را می بوسید و می فرمود : « اَنتَ السَّیِدُ اَبُوالسَّادَة اَنتَ الأِمامُ اَبنَ الأِمامِ اَبُو الاَئِمَّةِ اَنتَ الحُجَّةُ اِبنُ الحُجَّةِ اَبُوالحُجَجِ تِسعَةٌ مِن صُلبِکَ وَ تَاسِعُهُم قَائِمُهُم » یعنی ، تو بزرگی و پدر بزرگانی ، تو امامی و پسر امامی و پدر امامانی ، تو حجت خدایی و پسر حجت خدایی و پدر حجتهای خدایی ، و آن حجتهای خداوند نه نفرند که از نسل تو هستند و نهمین آنان قائم آل محمد است .
دومین امتیاز که تداوم حیات اسلام مرهون شهادت او است – اگر به تاریخ مراجعه شود ، فهمیده می شود که اگر قیام حسین و اسارت اهل بیت آن بزرگوار نبود ، نامی از اسلام نمانده بود – آن است که رسول اکرم بدان اشاره می فرماید : « حُسَیَنٌ مِنیّ وَ اَنَا مِن حُسَینِ » یعنی ، حسین از من است و من نیز از حسینم . امام حسین به این امتیاز اشاره می کند ، وقتی می خواستند بیعت با یزید را به او تحمیل کنند : « لَو بَایَعتُ یَزِیدَ فَعَلَی الأِسلاَمِ السَّلامُ » یعنی ، اگر با یزید بیعت کنم ، باید فاتحه اسلام را خواند . و نظیر این عبارت در کلمات رسول اکرم و ائمه طاهرین و زیارات آن حضرت زیاد دیده می شود.
سومین امتیاز حسین ، شعله های محبت اوست در دلها . رسول اکرم ص می فرمود : « اِنَّ لِلحُسَینِ حَرَارَةُ فِی قُلُوبِ لَن تَبرُدَ اَبَدَاً » یعنی ، همانا برای حسین ، محبتی در دلها شعله ور است که هرگز خاموش شدنی نیست .
چهارمین امتیاز ابی عبدالله الحسین ع این است که در تربت او شفا است و استحجابت دعا در حرم مطهر او از نظر روایات ، مسلم و قطعی است .
امتیاز پنجم که امتیاز بزرگی است ، آن است که حسین ع عشق و فداکاری و گذشت در راه خدا را عملاً معنی کرد ، و باید گفت اگر کار امام حسین در روز عاشورا نبود ، بسیاری از مفاهیم و لغات را نمی شد معنی کرد . حسین در روز عاشورا می گوید : »»» ادامه مطلب

محرم
نام نخستین ماه از ماههای دوازده گانه قمری ، علت نامگذاری این ماه به محرم ، آن بوده که در ایام جاهلیت ، جنگ در این ماه را حرام می دانستند و روز اول محرم را اول سال قمری قرار می دادند . اما بنی امیه با ریختن خون سیدالشهدا در این ماه و پدید آوردن حادثه کربلا ، احترام ماه حرام را نگه نداشتند
« کلّ یوم عاشورا و کلّ ارض کربلا » هر روز عاشورا و هر سر زمین ، کربلاست .
این جمله و شعار ، نشان دهنده پیوستگی و تداوم خط درگیری حق و باطل در همه زمانها و مکانهاست . عاشورا و کربلا ، یکی از بارزترین حلقه های این زنجیره طولانی است . همیشه حق و باطل رو در روی همند و انسانهای آزاده ، وظیفه پاسداری از حق و پیکار با باطل را بر عهده دارند و بی تفاوت گذشتن از کنار صحنه حق و باطل ، بی دینی است.

امت عاشورایی
عاشورا ؛ در متن زندگی شیعه و در عمق باورهای پاک او جریان داشته و نهضت کربلا در طول چهارده قرن با کوثری زلال و عمیق - سیراب کننده جانها بوده است.
هم اکنون نیز عاشورا کانونی است که میلیونها دایره ریز و درشت از ارزشها - احساسها- عاطفه ها- خردها و اراده ها بر گرد آن می چرخد و پر گاری است که عشق را ترسیم میکند ...
بی شک محتوای آن حماسه عظیم و انگیزه ها و اهداف و درسهایش یک فرهنگ غنی و ناب و الهام بخش را تشکیل می دهد و در حوزه وسیع تری تشیع و دلباختگان اهل بیت - کوچک و بزرگ و عالم و عامی- همواره با فرهنگ عاشورا زیسته - رشد کرده و برای آن جان باخته اند. تا آنجا که در آغاز تولد - کام نوزاد را با تربت سید الشهدا ع و آب فرات بر می دارند و هنگام خاکسپاری تربت کربلا همراه مرده می گذارند و در فاصله ولادت تا مرگ هم به حسین بن علی ع عشق می ورزند و برای شهادتش اشک می ریزند و این مهر مقدس با شیر دادن جان می شود و با جان بدر می رود.
عاشورا ، مائده بزرگ روح انسان است در تداوم اعصار ، تجسم اعلای وجدان بزرگ است در دادگاه روزگار ، صلابت شجاعت انسان است در تجلّیگاه ایمان ، طواف خون است در احرام فریاد ، تجلّی کعبه است در میقات خون ، نقش بیدار گذرها و رهگذرهاست در کاروان دراز آهنگ زندگیها و عبورها.
عاشورا ، باز خوان تورات و انجیل و زبور است در معبد اقدام ، ترتیل آیات قران است در الواح ابدیت ، خون خداست جاری در رگهای تنزیل ، حنجره خونین کوه حراست در ستیغ ابلاغ.
عاشورا ، درگیری دوباره محمد ص است با جاهلیت بنی امیه و شرک قریش ، تجدید مطلع رجزهای بدر است و حنین ، انفجار نماز است در شهادت و انفجار شهادت است در نماز ، تبلور شکوهزاد جاودانگی حق است درتباهستان نابود باطل.
عاشورا ، هشدار خونین حسینیّه هاست در معبر اقوام ، فریاد گستر انسانهای مظلوم است در همه تاریخ ، دست نوازش انسانیّت است بر سر بی پناهان.
عاشورا ، رواق سرخ حماسه است در تاریکستان سیاهی و بیداد ، قلب تپنده دادخواهان است در محکمه بشرّیت ، طنین بلند پیروزی است در گوش آبادیها ، عطشی است دریا آفرین در اقیانوس حیات ، رسالتی است بزرگ بر دوش اسارتی رهایی بخش.
عاشورا ، آبروی نماز گزاران است و عزت مسلمانان ، و سر انجام .
عاشورا ، رکن کعبه است و پایه قبله و عماد امّت و حیات قران و روح نماز و بقای حج و صفای صفا و مروه و جان مشعر و منا .
و عاشورا ، هدیه اسلام است به بشریت و تاریخ ...

عزت یا ذلت
ای حسین کیست ترا نشناسد و به مقام زیبای عبودیت و شهادتت غبطه نخورد ! تو جامه زیبای شهادت را با عزت و افتخار به تن کردی و تن پوش سازش و ذلت از پیکر امت اسلام بر کندی و لباس عزت بر قامتشان پوشاندی.
پیام دشمن شکن « هیهات منا الذله » ات لرزه بر اندام ستمگران تاریخ انداخته و انسانهای طالب حق و حقیقت را به مبارزه خستگی نا پذیر علیه جور فساد فرا خوانده است.


آیه ای که سر بریده امام حسین ع بر سر نیزه در شام قرائت فرمود :

أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحَبَ الْكَهْفِ وَالرَّقِيمِ كَانُواْ مِنْ ءَايَتِنَا عَجَباً
ترجمه : آيا پنداشته ‏اى كه اصحاب كهف و رقيم ، از نشانه ‏هاى شگفت ما بودند ؟ (سوره کهف آیه 9)

مطالب متنوع مرتبط با محرم و عاشورا
ويژگيهاى امام حسين ع
فضائل و سيره امام حسين ع
آنچه در کربلا گذشت : از مدينه تا كربلا ||| قيام مختار
نهضت امام حسين (ع) و قيام كربلا
فرهنگ عاشورا
سوگنامه كربلا ؛ ترجمه لهوف
مقتل بهلول (اشعار عاشورائی)
سلحشوران طفّ
ریشه ها و رویدادهای عاشورا
مقتل امام حسين ع
پيشواى شهيدان
نهضت حسینی از نظر شهید مطهری
زندگانى حضرت ابوالفضل العباس ع
دانستنیهای نهضت حسینی
خون خدا
رساى آذرخش
آذرخش كربلا
آثار و برکات تربت امام حسین (ع)
ویژگی قاتلان امام حسین (ع)
درسى كه حسين ع به انسانها آموخت
پيام عاشورا
عاشورا ؛ قيام جاودانه
نغمه كوثرى ؛ امام حسين ع و اصحاب
شهادت نامه امام حسين ع : بر پايه قرآن،حديث و تاریخ
شرح زیارت عاشورا

بانک اشعار حسینی

مدح حضرت عباس (ع)
مرثیه حضرت عباس (ع)
مدح حضرت علي اكبر (ع)
مرثیه حضرت علي اكبر (ع)
مدح حضرت قاسم بن الحسن (ع)
مرثیه حضرت قاسم بن الحسن (ع)
کربلا بازار عشق و آزادگی

زیارت و ادعیه امام حسین ع در مفاتیح الجنان

تقويم ماه محرّم
ماه محرّم، ماه حماسه و ماتم
اعمال ماه محرّم
اعمال شب عاشورا
اعمال روز عاشورا

مطالب متنوع حسینی و عاشورائی

سیره و تاریخ امام حسين (ع)
سیره و تاریخ امام سجاد (ع)
پيوند عاشورا و دفاع مقدس
چهل حديث از : حضرت امام حسین (ع)
چهل حديث از : حضرت امام سجاد (ع)
زندگانی حضرت امام حسین ع به نقل از منتهی الآمال
ولادت حُسين بْن عَلى ع
توجّه ابى عبداللّه ع به جانب مكّه
ورود حضرت امام حسين ع به زمين كربلا
وقايع روز عاشوراء
شهادت جوانان هاشمى در روز عاشورا
وقايع بعد از شهادت امام حسین ع
غارت نمودن لشكر، خِيام حرم را
فرستادن سرهاى شهداء بجانب كوفه
وقايع بعد از شهادت امام حسين ع
ورود اُسراء و رؤ س شهداء به شام
ورود اهل بيت ع به مدينه طيبه
در بيان مبارزت حضرت ابى عبد اللّه الحسين ع و شهادت آن مظلوم

مقالات مرتبط
ویژگی عالمان از منظر امام حسین (ع)
ویژگی های منحصر بفرد امام حسین (ع) در بیان آیت الله مظاهری
دو چهره حادثه کربلا
عوامل دخیل در قیام امام حسین ع و مقایسه آن با شرایط زمان امام حسن ع
صلح امام حسن ، مانند قیام امام حسین (ع)
با امام عصر (ع) در عزای امام حسین (ع) و گزیده ای از زیارت ناحیة مقدسه
ارتباط امام مهدی (عج) با امام حسین (ع)
...

لینک به سایتهای مرتبط

...

 

 برای مشاهده سایر مطالب مرتبط ،مطلب مورد نظر خود را از لیست کشویی زیر انتخاب نموده و دکمه مشاهده را کلیک نمایید
نوشته شده در   پنجشنبه 16 آبان 1392  ساعت  00   توسط   حسین شاهد خطیبی
PDF چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
حسن رزقی
|
سه شنبه 7 آبان 1392
190
131
سلام
با سپاس ؛ آرزومندم همیشه حسینی باشید و با شهدای کربلا محشور شوید.
التماس دعا
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید