شنبه 10 اسفند 1398 | Saturday, 29 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 2 مرداد 1394     |     کد : 31840

قرآن و طب نوین : فصل هشتم : زنا از دیدگاه قرآن / قسمت دوم

بیماریهای منتقله از طریق جنسی / با تمامی پیشرفتهای شگرفی که در زمینه پیشگیری و درمان بیماریها حادث شده است ، ولی هر روز در دنیا شاهد آنیم که تعداد بیشماری از انسان‏ها به انواع و اقسام بیماریهای منتقله از طریق جنسی مبتلا می‏شوند . جالب است که بدانیم هر دقیقه در دنیا 7 نفر به بیماری مهلک و خطرناک ایدز مبتلا شده و روزانه 450 نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست می‏دهند . همچنین علیرغم تمامی تمهیدات بهداشتی - درمانی ، میزان بروز سوزاک در ایلات متحده نسبت به سال 1963 سه برابر شده و ...

نام کتاب : قرآن و طب نوین
نویسنده : محمود نوری شادکام
قرآن و طب نوین : فصل هشتم : زنا از دیدگاه قرآن / قسمت دوم
بیماریهای منتقله از طریق جنسی
با تمامی پیشرفتهای شگرفی که در زمینه پیشگیری و درمان بیماریها حادث شده است ، ولی هر روز در دنیا شاهد آنیم که تعداد بیشماری از انسان‏ها به انواع و اقسام بیماریهای منتقله از طریق جنسی مبتلا می‏شوند . جالب است که بدانیم هر دقیقه در دنیا 7 نفر به بیماری مهلک و خطرناک ایدز مبتلا شده و روزانه 450 نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست می‏دهند . همچنین علیرغم تمامی تمهیدات بهداشتی - درمانی ، میزان بروز سوزاک در ایلات متحده نسبت به سال 1963 سه برابر شده و امروز تقریبا سه میلیون مورد از این عفونت در سال رخ می‏دهد. امروز بر هیچ اندیشمندی پوشیده نیست که بخش مهمی از این مشکلات ناشی از تغییرات ایجاد شده در رفتارها و تجربیات جنسی و افزایش روابط غیر مشروع در دنیای کنونی است. امید است که بتوانیم با ارائه جدیدترین یافته ‏های علمی ، گوشه‏ ای از این معضلات را بیان کنیم.
ایدز )AIDS( :
این بیماری که یکی از وخیم‏ترین بیماریهای فعلی جامعه بشری می‏باشد، طاعون قرن نام گرفته است، چرا که در 10 سال گذشته صدها هزار نفر را به کام مرگ کشانده است. عامل این بیماری، ویروسی است بنام ویروس نقص ایمنی انسانی )HIV_1( که از طریق مختلف وارد بدن می‏گردد. اولین موارد ایدز در سال 1981 گزارش شد که از بین مردان همجنس باز دارای فعالیت جنسی در نیویورک، لوسانجلس و سان فرانسیسکو بودند. از آن زمان تا کنون، بیماری در سرتاسر جهان گسترش یافته است، به طوریکه در سال 1993 حدود 14 میلیون نفر آلوده به ایدز در دنیا وجود داشتند که حدود 4 میلیون نفر آن‏ها به ویژه زنان فحاش بوده‏اند. پیش بینی می‏شود که تا سال 2000 میلادی حدود 45 تا 50 میلیون نفر از مردم دنیا به ویروس ایدز آلوده باشند.
در این بیماری سیستم دفاعی بدن مختل شده و بیمار در مقابل انواع عفونتها و سرطانها قادر به دفاع نبوده و در نتیجه به صورت زجر آوری مرگ او فرا می‏رسد. از زمان آلودگی تا مرگ ممکن است حتی 19 سال طول بکشد و در این مدت است که فرد آلوده، اشخاص سالم را آلوده می‏کند.
راه ‏های انتقال بیماری
الف) آمیزش جنسی با افراد آلوده به ویروس ایدز
در اثر تماس جنسی، ویروس ایدز از فرد آلوده به فرد سالم منتقل شده و وی را آلوده می‏کند. بررسی‏ها نشان می‏دهد که بیشترین آلودگی بین فواحش و افراد هم جنس باز دیده می‏شود (20% از زنان روسپی دنیا آلوده به ویروس ایدز هستند)
لازم به ذکر است که آلودگی از طریق تماس جنسی شایع‏ترین راه ابتلا به بیماری است.
ب) از طریق خون و فراورده‏های خونی آلوده به ویروس
ج) انتقال از طریق سرنگهای آلوده، تیغ خود تراش، لوازم حجامت و خال کوبی
د)انتقال از طریق مادر آلوده به طفل. در این روش ممکن است انتقال قبل از زایمان، و یا بعد از زایمان اتفاق افتد.
هنوز هیچ درمان مؤثر و یا واکسن قطعی جهت پیشگیری از ایدز کشف نشده است و بی شک مهمترین راه پیشگیری از ایدز، پایبندی به اصول اخلاقی، خانوادگی و اجتناب از بی بند و باری‏های جنسی است.
عفونت با ویروس هرپس سیمپلکس )H.S.V(
این بیماری داری یک انتشار جهانی است. انسانها تنها منبع شناخته شده این عفونت بوده و بیماری توسط تماس مستقیم با ترشحات آلوده منتقل می‏گردد.
از میان دو نوع H.S.V2 , H.S.V علت شایعتری برای عفونت تناسلی است. خطر اصلی ابتلا به عفونت در گروه سنی 29-14 سالگی بوده و بر اساس فعالیت جنسی افراد متغیر است. شیوع آنتی بادی H.S.V2 در راهبه‏ها 3 درصد و در فواحش 70 درصد است.
ضایعات تناسلی اولیه 7-2 روز بعد از تماس با ترشحات آلوده ایجاد می‏شود. این ضایعات، تاولهای دردناکی هستند که در مردان در سر یا تنه آلت تناسلی و در زنان در مداخل مجرای تناسلی، مجرای تناسلی، گردن رحم و کفل‏ها ایجاد می‏گردند. در زنان ترشح از دستگاه تناسلی به طور شایع وجود داشته و معمولا با بزرگی غدد لنفاوی ناحیه تناسلی، تب و احساس کسالت همراه می‏گردد. عفونتهای مقعدی و دور مقعدی در مردان همجنس باز شایع هستند که در این حالت زور پیچ و ترشح مقعد، غالباً شکایات اصلی بیمار را تشکیل می‏دهند.
اهمیت این عفونت به سه دلیل است:
الف) عود مجدد
پس از یک بار ابتلا، عودهای مکرر صورت می‏گیرد که احتمال می‏رود استرس و یا قاعدگی در عود این عفونت دخیل باشد. در کل، عود این عفونت تقریبا در 60% بیماران آلوده با H.S.V رخ می‏دهد.
ب) انتقال بیماری به صورت خطر ناک و غالباً کشنده به نوزادان
در صورتی که در اواخر حاملگی و نزدیک زمان وضع عمل، عفونت ایجاد شود باید حتماً بیمار سزارین شود، چرا که زایمان طبیعی باعث آلودگی نوزاد و ابتلای وی می‏گردد و در این حالت بیماری شدید بوده و اغلب باعث مرگ نوزاد می‏شود.
ج) سرطان گردن رحم
تحقیقات نشان می‏دهد که بین عفونت با این بیماری و افزایش سرطان گردن رحم وجود دارد.
سوزاک
سوزاک از جمله شایعترین بیماریهای آمیزشی است و طبق آمار در ایالت متحده بعد از عفونتهای کلامیدیائی در مقام دوم بیماریهای منتقله از طریق جنسی قرار دارد. از مهمترین عوامل خطر ویژه برای این عفونت، تعداد تماس جنسی متفاوت و هم جنس بازی مذکر است.تحقیقات نشان می‏دهد که 50% زنانی که با مرد مبتلا به سوزاک نزدیکی داشته‏اند، دچار عفونت علامت دار خواهند شد و احتمال خطر ابتلا برای مردان، بعد از یک تماس جنسی واحد با یک زن آلوده، 20% است. همچنین تماس دهانی - تناسلی و نزدیکی از طریق مقعد نیز سبب انتقال بیماری می‏شود. در مردانی که دچار سوزاک سوزاک علامت دار می‏شوند، علائم مزاجی شامل ترشح چرکی خود به خودی و سوزش شدید ادرار می‏باشد که معمولا 7-2 روز بعد از تماس جنسی ایجاد می‏گردد. در زنان سرویسیت (التهاب گردن رحم) شایع‏ترین تظاهر این عفونت بوده و منجر به ایجاد یک ترشح زرد رنگ فراوان از مجرای تناسلی زن می‏شود و در کل 20% زنان مبتلا به سرویسیت ناشی از سوزاک، دچار بیماری التهابی لگن می‏گردند. این بیماری می‏تواند باعث گرفتاری لوله‏های رحم و نهایتاً نازائی شود. عدم درمان سریع این بیماری سبب درگیری تناسلی گسترده‏تر و در نتیجه عوارض جدی می‏شود.
مراحل بیماری سیفیلیس
- سیفیلیس اولیه
تظاهر سیفیلیس اولیه بصورت یک زخم شانکر )chancre( است.
این ضایعه در مردان روی آلت تناسلی و در زنان در مدخل مجرای تناسلی یا گردن رحم قرار دارد. در مردان همجنس باز ضایعات اغلب در رکتوم(46)، دهان یا روی آلت تناسلی یافت می‏شود.
بزرگی غدد لنفاوی در دو طرف ناحیه تناسلی با عقده‏های سفت، غیر چرکی و بدون درد معمولاً ظرف یک هفته پس از شروع شانکر ظاهر می‏شوند. شانکر عموماً ظرف 6-4 هفته بهبود می‏یابد.
- سیفیلیس ثانویه
یکی از علائم سیفیلیس ثانویه ضایعات پوستی و بزرگی غدد لنفاوی است. ضایعات پوستی بصورت لکه‏های رنگ پریده، صورتی یا قرمز شروع می‏شود که ممکن است به آن توجهی نشود. این لکه‏ها بعداً به پا پول (ضایعه برجسته گرد و سفت در پوست بقطر 5 میلی متر) تبدیل می‏شود و در نهایت ممکن است به ضایعات چرکی مبدل شود. تظاهرات سیستمیک سیفیلیس ثانویه شامل: گلو درد، تب کاهش وزن، بی حالی، بی اشتهایی، سردرد، و دردهای مفصلی است.
در سیفلیس ثانویه درگیری اختصاصی اعضاء نیز ممکن است رخ دهد. این درگیری شامل گرفتاری کبدی، کلیوی، گوارشی، مفصلی و چشمی است که ناشی از دخالت کمپلکس ایمنی بوده یا به طور خودبخودی ایجاد می‏شود.
- سیفیلیس دیررس
این مرحله بعد از 10-1 سال در 15 درصد بیماران درمان نشده ایجاد می‏گردد. سیفیلیس در این مرحله می‏تواند سیستم‏های قلبی عروقی، اعصاب، استخوان، کبد و... را درگیر کند و عوارض و خیمی را به همراه داشته باشد. در صورتی که این اعضاء درگیر شود، درمان عفونت نیز غالباً سبب بهبود عملکرد عضو نمی‏گردد.
- سیفیلیس مادرزادی
اگر زن باردار مبتلا به بیماری سیفیلیس باشد، جنین وی پس از ماه چهارم به این بیماری مبتلا می‏گردد که ممکن است منجر به سقط شود. به همین دلیل سیفیلیس می‏تواند یکی از مهمترین عوامل سقطهای مکرر و یا تولد نوزادان مرده به شمار آید. همچنین ممکن است نوزاد به هنگام تولد در صورتی که مجرای تناسلی آلوده باشد به این بیماری دچار گردد، در این صورت پس از سه هفته از تولد زخمهایی بر صورت و یا سر او پدیدار خواهد شد.
عفونت‏های کلامیدیای
این عفونت یکی از عفونت‏های منقله از طریق جنسی می‏باشد که توسط میکروبی به نام کلامید یا تراکوماتیس ایجاد می‏گردد. این عفونت یکی از شایعترین عفونت‏های جنسی بوده و دوره کمون (نهفته) آن از هفت تا چهارده روز متغیر است. بیماران مبتلا اغلب از ترشح، خارش و سوزش ادرار شکایت می‏کنند. نکته با اهمیت این است که این ترشح خود به خود خارج نمی‏شود اما پس از دوشیدن مجرای ادرار در صبح ظاهر می‏شود. ترشح مذکور از مایع رقیق و کدری با لکه‏های چرکی تشکیل یافته است.
بیمار مبتلا و تمامی افرادی که با وی در تماس جنسی بوده‏اند، باید با یک دوره هفت روزه از آنتی بیوتیک تتراسایکلین (2 گرم در روز بصورت خوراکی) تحت درمان قرار گیرند. عود مجدد عفونت محتمل بوده و نیاز به درمان طولانی‏تری دارد.
از عوارض این بیماری در زنان التهاب لوله‏های رحمی و عقیمی است.
اوره آپلاسما اوره آلیتیکوم و تریکومونا و اژینالیس
این میکروبها نیز از طریق تماس جنسی سبب آلودگی افراد شده و علائم آن مشابه علائم کلامید یا تراکوماتیس است.
کاندیلوما آکومیناتوم (زگیل تناسلی)
عامل این بیماری شایع جنسی، ویروسی بنام پاپیلوهای انسانی )H P V(است. ضایعات این بیماری بطور اختصاصی بصورت زوائد بزرگ، نرم، آبدار، گوشتالو و گل کلمی در اطراف فرج، سر آلت مردانه، سوراخ مجرای ادرار، مقعد و میان دو راه ظاهر می‏شود. تحقیقات نشان می‏دهد که این بیماری با سرطان دهانه رحم ارتباط دارد.
گرانولوم مغبنی
این بیماری با حداقل یک پاپول بدون درد که به تدریج زخم می‏شود، شروع می‏گردد و زخمها بزرگ (4-1 سانتی متر) نا منظم و غیر حساس است. این زخمها دارای بافت قرمز گوشتی هستند. در یک پنجم بیماران در اثر انتشار زیر جلدی عفونت از طریق عروق لنفاوی، آبسه ‏هایی ایجاد می‏شود که به آن خیارکهای کاذب )PSEUDO BUBOES( گویند. همچنین عفونت می‏تواند به استخوانها، مفاصل و کبد انتشار یابد.
لنفو گرانولوم مقاربتی
عامل این بیماری میکروبی بنام کلامید یا تراکوماتیس است که دوره نهفته آن 5 تا21 روز است. علائم این بیماری بصورت پاپولهای بدون درد، تاول و زخم ناحیه تناسلی است. از علائم دیگر این بیماری تب، التهاب مفاصل، التهاب بیضه‏ها، التهاب مغز، پرده مغز، التهاب قرینه و ملتحمه چشم، بزرگی غدد لنفاوی اطراف گوش و ادم پلکها می‏باشد.
درمان این بیماری آنتی بیوتیک داکسی سیکلن (1000 میلی گرم دوبار در روز) است که برای 7 روز تجویز می‏شود.
هپاتیت B (التهاب کبد در اثر نوعی ویروس بنام هپادنا ویروس)
این بیماری در تقسیم بندی بیماریهای منتقله از طریق جنسی نیامده است. منتهی بخاطر اهمیت و شیوع آن و نقش تماسهای جنسی در انتقال آن مورد بحث و بررسی قرار می‏گیرد. مبتلایان به این بیماری با بی حالی، تهوع و استفراغ، اسهال، تب خفیف و متعاقب آن زردی و بزرگی کبد مراجعه می‏نمایند. ممکن است افراد بی علامت بوده و بر اساس بالا بودن آنزیمهای کبدی تشخیص داده شوند. بیش از 90 درصد از افرادی که به این بیماری مبتلا می‏شوند بهبود می‏یابند. 1تا2 درصد دچار التهاب مزمن کبد یا ناقل می‏شوند و در صدی نیز نهایتاً دچار فیبروز و سرطان کبد می‏گردند.
راههای انتقال بیماری:
الف: انتقال از طریق تماس جنسی فرد آلوده با فرد سالم
ب: انتقال از طریق فرآورده‏های خونی
ج: انتقال از طریق خراشهای پوستی توسط اجسام آلوده (سر سوزن،تیغ و...)
د: انتقال از مادر آلوده به نوزاد
این بیماری درمان قابل قبولی ندارد و تنها راه مبتلا نشدن، پیشگیری و رعایت دستورات شرعی و بهداشتی است.
و لوطا اذقال لقومه اتاتون الفاحشه ما سبقکم بها من احد من العالمینانکم لتاتون الرجال شهره من دون النساء بل انتم قوم مسرفون اعراف / 81-80
80- و(بخاطر بیاورید) لوط را هنگامی که به قوم خود گفت: آیا عمل زشتی انجام می‏دهید که احدی از جهانیان پیش از شما انجام نداده است؟!
81- شما زنان را ترک کرده با مردان سخت شهوت می‏رانید.آری که شما قومی فاسد و نابکار هستید.
لواط یعنی آمیزش از دبر، چه مفعول مرد باشد و چه زن. این عمل عادتی بسیار زشت و ناپسند است که قرآن در سوره‏های اعراف و هود و حجر وشعراء و نمل و عنکبوت و ذاریات و قمر به آن اشاره کرده و به افرادی که این عمل زشت را مرتکب شوند، هشدار داده است.
این عمل قبیح دارای اثرات مضر روانی و جسمی است که بی شک مرتکبین، از آن مصون نیستند. این اثرات سوء عبارتند از:
1- کلیه امراض آمیزشی که در بحث زنا به صورت مشروح بحث شد، در اثر عمل لواط نیز قابل انتقال است. جدای از آن، بیماری بنام پروکتو کولیت (التهاب راست روده و کولون) وجود دارد که مختص افراد همجنس باز است. این بیماری که فرد مفعول را گرفتار می‏نماید در اثر ارگانیسمهایی (مثل نایسریاگنوره، کلامید یا تراکوماتیس، ویروس هر پس انسانی، ترپونما پالیدوم، گونه‏های شیگلا، گونه‏های سالمونلا و...) ایجاد می‏گردد. تظاهرات این بیماری شامل درد ناحیه مقعد، ترشحات خونی، زور پیچ، اسهال و درد شکمی می‏باشد.
2- ایجاد ناراحتیهای روحی و روانی بین زن و شوهر و از هم گسیختگی کانون خانوادگی.
با توجه به اینکه در عمل لواط مرد از طریق دبر با همسر خود آمیزش می‏کند و آمیزش از طریق دبر سبب ارضاء زن نمی‏شود، افسردگی و ناراحتی روحی و روانی در زن افزایش یافته و نهایتاً باعث از هم پاشیدن کانون خانوادگی و یا انحراف زن می‏گردد. به این قضیه باید درد ناشی از عمل لواط را نیز اضافه نمود. بدون شک این عمل دردناک تنفر و انزجار زن را بر می‏انگیزد.
3- سست شدن عضلات مقعد و از دست دادن کنترل مدفوع همانطور که می‏دانید عضلات مقعد برای جلوگیری از دفع خود بخودی و کنترل مدفوع آفریده شده و تحمل فشار آنها محدود است. لذا اگر فشاری بیش از حد به آن وارد شود، عملکرد طبیعی خود را از دست داده و نتیجه آن خروج خود بخودی مدفوع از مقعد است.
4- انعکاس روانی و تحت تأثیر قرار گرفتن شخص (مفعول مرد)، بطوریکه تصور می‏کند که مرد نیست و همین مساله باعث ایجاد اختلالاتی در رفتار وی گشته و دچار بیماریهای روانی و رفتاری می‏شود.
متأسفانه علیرغم تمامی پیشرفتی که در علوم مختلف صورت گرفته است و شناختی که از بیماریهای آمیزشی حاصل شده است، هر روز شاهد گسترش این عمل قبیح در بین جوامع هستیم و در بعضی از کشورهای پیشرفته دنیا (مثل انگلستان) به این عمل زشت جنبه قانونی داده‏اند و بعید نیست که روزی فرا برسد که:
فلما جاء امرنا جعلنا عالیهم سافلها و امطرنا علیها حجاره من سجیل منضود. هود / 82
چون صبح شد فرمان قهر ما دیار آن قوم نابکار را ویران و زیر و زبر ساخت و بر سر آنها مرتب از آسمان سنگ هلاک فرو ریختیم.


نوشته شده در   جمعه 2 مرداد 1394    
PDF چاپ چاپ