جمعه 9 اسفند 1398 | Friday, 28 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 12 تير 1394     |     کد : 31837

قرآن و طب نوین : فصل ششم : شراب مجموعه گناهان است / قسمت دوم

الکل و بیماریهای دستگاه گوارشی : مصرف الکل و نوشابه‏ های الکلی (با غلظت 10-5 درصد) باعث تحریک ترشح اسید معده بدون افزایش ترشح گاسترین می‏گردد ، در حالی که شراب سفید هم ترشح اسید و هم ترشح گاسترین را تحریک می‏نماید . به طور طبیعی سلول‏های پوششی معده و اتصالات محکم بین آنها ، سد تقریبا غیر قابل نفوذی در مقابل اثرات مخرب یون هیدروژن ایجاد می‏نماید . این سد مخاطی معده در مقابل زخم‏های ناشی از اسید پپسین سهیم است . ...

نام کتاب : قرآن و طب نوین
نویسنده : محمود نوری شادکام
قرآن و طب نوین : فصل ششم : شراب مجموعه گناهان است / قسمت دوم
الکل و بیماریهای دستگاه گوارشی:
مصرف الکل و نوشابه‏های الکلی (با غلظت 10-5 درصد) باعث تحریک ترشح اسید معده بدون افزایش ترشح گاسترین (38) می‏گردد، در حالی که شراب سفید هم ترشح اسید و هم ترشح گاسترین را تحریک می‏نماید. به طور طبیعی سلول‏های پوششی معده و اتصالات محکم بین آنها، سد تقریبا غیر قابل نفوذی در مقابل اثرات مخرب یون هیدروژن ایجاد می‏نماید. این سد مخاطی معده در مقابل زخم‏های ناشی از اسید پپسین سهیم است. این سد توسط مواد گوناگونی از جمله الکل مختل می‏شود، بنابراین الکل با افزایش اسید و اختلال در سد مخاطی معده باعث ایجاد التهاب و زخم در معده می‏گردد.
- گاستریت:
به التهاب مخاط معده گاستریت گفته است که یکی از عوامل ایجاد کننده آن الکل اتیلیک می‏باشد. مکانیسمی که الکل به مخاط معده آسیب می‏رساند، به طور کامل مشخص نشده است ولی علل احتمالی آن عبارتست از:
1- آزار سلولی به علت لیپوفیلیک (چربی دوست بودن) و لیپولیتیک (چربی شکن بودن) بودن الکل، که این آثار ناشی از خصایص ذاتی مولکول اتانول است.
2- در هم شکسته شدن سد مخاطی معده و آسیب مستقیم به عروق کوچک و مخاط.
خونریزی ناشی از گاستریت حاد می‏تواند از خونریزی خفیف تا بسیار شدید ناگهانی متغیر باشد. در بیماران مبتلا ممکن است استفراغ خونی و مدفوع قیری دیده شود. به جزء علائمی که به علت از دست دادن خون بروز می‏کنند، بیماران مبتلا به گاستریت حاد معمولاً علامتی ندارد ولی ممکن است علائمی چون درد شکم، تهوع و استفراغ وجود داشته باشد که غیر شایع است.
سرطان مری:
این سرطان که یکی از سرطانهای فوق العاده بدخیم و کشنده است در 90 - 80 درصد موارد در کسانی رخ می‏دهد که یا به مقدار 2 زیاد الکل می‏نوشند و یا به مدت طولانی سیگار می‏کشند. این خطر نسبی، با افزایش مقدار الکل و تنباکو بیشتر می‏شود. به نظر می‏رسد که مصرف ویسکی بیشتر با خطر
بروز این سرطان مرتبط باشد تا مصرف شراب و آبجو.
مصرف الکل و فشار خون:
در بررسی‏های متعدد جمعیتی دیده شده که مصرف روزانه بیش از یک اونس الکل (هر اونس شامل 28 گرم الکل است) توأم با افزایش فشار خون بوده و مصرف توأم با افزایش فشار خون بوده و مصرف روزانه بیش از دو اونس اغلب همراه فشار خون واضح می‏باشد. اگر نوشیدن الکل قطع شود، فشار خون به سرعت کاهش می‏یابد و در کسانی که به پرهیز خود ادامه می‏دهند، فشار خون در سطحی پایین باقی می‏ماند.
الکل و بیماریهای خونی:
- کم خونی سیدرو بلاستیک
الکل باعث اختلال در متابولیسم پیرید وکسین شده و نهایتاً منجر به کم خونی سیدرو بلاستیک اکتسابی می‏گردد. این اختلال در افرادی که به طور هم زمان دچار کمبود فولات و سوء تغذیه هستند، شایعتر است.
- کمبود اسید فولیک:
اسید فولیک یکی از مواد مورد نیاز جهت ساخت گلبول‏های قرمز می‏باشد و کمبود آن باعث کم خونی می‏گردد. الکلی‏ها غالباً به دلیل اینکه مهمترین منبع کالریک آنها به شکل مشروب الکلی است، دچار کمبود فولات هستند. الکل‏های تقطیر شده تقریبا عاری از اسید فولیک است، هر چند آبجو و شراب نیز حاوی مقادیر کافی ویتامین جهت برآورده ساختن نیازهای روزانه نمی‏باشند.
اختلال در عضله قلب:
مصرف الکل یکی علل اختلال در کار عضله قلب می‏باشد. این بیماری که به نام کاردیومیوپاتی اتساعی نام دارد با اختلال در عملکرد سیستولی و اتساع یک یا دو بطن (حفره قلب) مشخص می‏شود. علائم آن شامل تنگی نفس، خستگی و ادم پاهاست که در صورت ادامه مصرف الکل، روز به روز تشدید خواهد شد. از مشکلات دیگری که در مصرف کنندگان الکل دیده می‏شود، اختلال در ضربان قلب و به هم خوردن ریتم قلبی است.
اختلال نسانی پایدار ناشی از الکل:
ویژگی اساسی اختلال نسانی پایدار ناشی از الکل، اختلال در حافظه کوتاه مدت است که در نتیجه مصرف افراطی و طولانی الکل پدید می‏آید. و در افراد زیر 35 سال به ندرت دیده می‏شود. این اختلال به دو صورت دیده می‏شود
الف: سندرم ورنیکه (یک رشته علائم حاد).
ب: سندرم کورساکف (اختلال مزمن)
سندرم ورنیکه با درمان به طور کامل قابل برگشت است. در حالی که حدود 20% بیماران مبتلا به سندرم کورساکف بهبود می‏یابند.
ارتباط فیزیوپاتولوژیک بین دو سندرم کورساکف تیامین است که در نتیجه عادات غذایی بد یا مسائل سوء جذب در مصرف کنندگان الکل پدید می‏آید. تیامین برای چندین آنزیم مهم نقش فعال کننده )cofactor( دارد. همچنین ممکن است در هدایت پتانسیل آکسونی در طول آکسون و انتقال سیناپسی نقش داشته باشد.
 در اینجا یک نمونه پالینی از سندرم ورنیکه - کورساکف را شرح می‏دهیم:
نقاش 46 ساله‏ای با سابقه 30 سال افراط در مصرف الکل در بیمارستان بستری گردید. قبلاً نیز دو بار برای سم زدایی بستری شده بود، اما طبق اظهار بستگان بیمار، در چند هفته گذشته وی پرهیز کرده و نشانه‏های ترک الکل نداشته است. در معاینه مبتلا به سوء تغذیه به نظر می‏رسید. راه یافتن او آتاکسیک (39) و هر دو عصب زوج ششم جمجمه‏ای فلج بود. گیج و منگ به نظر می‏آمد و یکی از پزشکان را با عموی خود گرفت. بعد از یک هفته، بیمار بطور طبیعی راه می‏رفت و فلج عصب ششم از بین رفته بود. گیجی او کمتر شده بود و راه دستشوئی را گم نمی‏کرد. اسم و تاریخ تولد خواهران و برادران خود را به خاطر می‏آورد، اما از نام بردن پنج رئیس جمهور آمریکا ناتوان بود. در بخاطر سپردن مطالب برای مدتی بیش از چند دقیقه به شدت دچار اشکال بود. توانست یک رشته ارقام را بلافاصله پس از شنیدن تکرار کند اما چند دقیقه بعد کل موضوع را فراموش کرده بود. سی شی‏ء (کلید، شانه، حلقه) به او نشان داده شد و سه دقیقه بعد، از یادآوری آنها ناتوان بود. در این مورد نگران بنظر نمی‏آمد، وقتی از او پرسیده شد آیا اسم پزشکان خود را بخاطر می‏آورد، گفت: البته و او را با نام دکتر مسترز خواند (البته اسم او مسترز نبود) و ادعا نمود که در جنگ کره با او آشنا شده است. آنگاه داستانی غیر واقعی از همسنگر بودنش با دکتر مسترز نقل کرد.
بیمار آرام، هوشیار و مهربان بود. حافظه فوری او بی نقص ولی حافظه دور او، کم و بیش مختل بود و ممکن نبود کسی مدتی کوتاه با او بنشیند و متوجه اختلال شدید حافظه او نشود.
اختلال روانی ناشی از الکل
یکی از این اختلالات، توهمات الکلی است. شایعترین نوع آن توهمات شنوائی بوده که معمولا بصورت اصوات هستند. صداها معمولاً شرورانه، متهم کننده یا تهدیدآمیز بوده، هر چند بعضی از بیماران گزارش می‏کنند که صداها خوشایند و بدون مزاحمت هستند.
برای تقریب به ذهن شرح حال یکی از مبتلایان در ذیل بیان می‏شود:
مردی 44 ساله و بیکار که در اتاق هتلی تنها زندگی می‏کرد، بوسیله پلیس به اورژانس بیمارستان آورده شد. مرد از شنیدن صدای مردهایی که در خیابان و زیر پنجره اطاق او، حرفهای تهدیدآمیز به او می‏زدند به پلیس متوسل شده بود هر بار که از پنجره به بیرون نگاه می‏کرده است، مردها ناپدید می‏شدند.
مرد سابقه 20 سال مصرف روزانه الکل داشت، تقریبا هر روز مست می‏کرد و در اغلب موارد صبح با لرزش از خواب بیدار می‏شد.
روز قبل به علت ناراحتی گوارشی الکل خود را تقریبا به یک چهارم لیتر کاهش داده بود. در معاینه وضعیت روانی، بطور کامل هشیار و نسبت به زمان و مکان و شخص واقف بود و آنچه این توهم را ایجاد نمود بود، شراب الکل بود.
از دیگر اختلالات روانی ناشی از مصرف الکل می‏توان به اختلال خلقی، اضطرابی، جنسی و خواب اشاره کرد که نمی‏توان در این مختصر به آن پرداخت.
سندرم الکل جنینی:
تحقیقات نشان می‏دهد که زنان شیرده و حامله نباید الکل استفاده کنند.
سندرم الکل جنینی )FETAL ALCOHOL SYNDROME(نتیجه مواجهه جنین با الکل در داخل رحم به دلیل مصرف الکل توسط مادر حامله است. سندرم الکل جنینی، شایعترین علت عقب ماندگی ذهبی در ایالات متحده است. وجود الکل، رشد داخل رحمی و پس از تولد را مهار می‏کند. میکرو سفالی، بد شکلی‏های جمجه‏ای صورتی، نقص‏های اندامی و قلبی در نوزادان مبتلا شایع است. قد کوتاه در بزرگسالی و بروز طیفی از رفتارهای غیر انطباقی نیز با سندرم الکل جنینی ربط دارد.
خطر نقص جنینی در بچه‏های مادران الکلیک تا 35 درصد است. هر چند مکانیسم دقیق آسیب وارده به جنین نامشخص است ولی بنظر می‏رسد که مواجهه با اتانول یا متابولیت‏های آن جنین را در داخل رحم دچار ناهنجاری می‏سازد، همچنین الکل ممکن است عدم تعادل هورمونی نیز ایجاد نماید که به افزایش خطر ناهنجاری منجر می‏گردد.
در پایان بحث عوارض و مضار جسمی و روحی حاصل از شرب الکل به فرمایشات رسول الله توجه می‏نماییم که می‏فرمایند:
لعن الله الخمر و شاربها و ساقیها و بایعها و مبتاعها و عاصرها و حاملها و المحموله الیه و آکل ثمنها (40)
خدا شراب و نوشنده و ساقی و فروشنده و خریدار و فشارنده و حامل و گیرنده و خورنده قیمت آن را لعنت نماید.
لا تشربوا الخمر فانها مفتاح کل شر (41)
شراب منوشید که کلید همه بدیهاست
باشد که منویات قرآن و فرمایشات رسول الله را چراغ راه قرار داده و از آنچه جهان امروز را گرفتار نموده و انسانها را به کام نیستی می‏کشد، بر حذر باشیم.


نوشته شده در   جمعه 12 تير 1394    
PDF چاپ چاپ