پنجشنبه 14 فروردين 1399 | Thursday, 02 April 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 29 آبان 1396     |     کد : 38031

آيت الله مكارم شيرازي : پيوند فرهنگ ديني و نظامي ، رمز پيروزي محور مقاومت است

يکي از مراجع عظام تقليد گفت : پيوند فرهنگ ديني و نظامي رمز پيروزي محور مقاومت است . به گزارش خبرگزاري فارس از قم آيت ‌الله ناصر مکارم‌شيرازي در ديدار شوراي عالي ستاد کنگره شهداي روحاني استان قم با تسليت ايام عزاداري پايان ماه صفر ، برگزاري کنگره شهداي روحانيت را کاري بزرگ و قابل اهميت دانست. وي افزود : اميرمؤمنان مي فرمايد «من مردم را به هيچ کار خوبي دعوت نمي‌کنم مگر اين که خودم قبل از ديگران انجام داده باشيم، همچنين مردم را از ...

آيت الله مكارم شيرازي : پيوند فرهنگ ديني و نظامي ، رمز پيروزي محور مقاومت است
يکي از مراجع عظام تقليد گفت : پيوند فرهنگ ديني و نظامي رمز پيروزي محور مقاومت است . به گزارش خبرگزاري فارس از قم آيت ‌الله ناصر مکارم‌شيرازي در ديدار شوراي عالي ستاد کنگره شهداي روحاني استان قم با تسليت ايام عزاداري پايان ماه صفر ، برگزاري کنگره شهداي روحانيت را کاري بزرگ و قابل اهميت دانست.
وي افزود:
اميرمؤمنان مي فرمايد «من مردم را به هيچ کار خوبي دعوت نمي‌کنم مگر اين که خودم قبل از ديگران انجام داده باشيم، همچنين مردم را از کار بدي نهي نمي کنم مگر اين که قبلا آن را ترک کرده باشم» اين فرهنگ علوي و اسلامي است که اگر مردم را دعوت به کاري کرديم خود پيشگام باشيم و اگر نهي از کار بد کرديم خود در اجتناب از آن پيشگام باشيم.استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم با بيان اين که تعداد بسيار شهداي روحانيت الهام گرفته از کلام اميرمؤمنان است، اظهار داشت: اين مسئله دهان بدگويان و دشمنان را مي بندد، ديگر اين حرف در کار نيست که فرزندان و جوانان مردم را به جبهه فرستادند و خود در پشت نشستند بلکه مشاهده مي کنند روحانيت پيشگام بوده است.وي ادامه داد: پيشگامي روحانيت در دفاع مقدس و نقش آفريني آن را بايد براي جامعه تبيين و پررنگ کرد، جامعه بايد بداند که روحانيت در حضور در دفاع مقدس و شهادت پيشگام بوده و حضور فعال داشته است.
آيت الله مکارم شيرازي با اشاره به آيه نفر ابراز داشت:
از اين آيه استفاده مي شود نخستين حوزه علميه اسلام به دست پيامبر در مدينه تشکيل شده است، آيه مي‌فرمايد همه نبايد به ميدان جنگ بروند بلکه عده اي بايد در مدينه بمانند و تعليمات اسلام را فرا بگيرند تا به ديگران بياموزند.وي عنوان کرد: اسلام مسئله نظامي و فرهنگي را با هم گره زده است، رمز پيروزي در جنگ تحميلي نيز همين مسئله بوده که مسائل فرهنگي با مسائل رزمي گره خوردند، دست ما از مسائل فرهنگي و مذهبي پر است و مي توانيم روحيه افراد را تقويت کنيم و در برابر دشمن پيروز شويم، رمز پيروزي در جنگ هاي اسلامي و دفاع مقدس پيوند فرهنگ و معنويت با مسائل رزمي و نظامي بوده است.
اين مرجع تقليد خاطرنشان کرد:
دشمن از همين مسئله هراس دارد و سعي مي کند مسائل فرهنگي که تقويت کننده مسائل نظامي است را مورد هجمه قرار دهد، دشمن مي خواهد عقايد و اخلاق را متزلزل کرده و به وسيله فضاي مجازي جوانان را سرگرم کارهاي ديگر کند.وي اضافه کرد: چه شد حزب الله که جمعيتي کوچک در برابر اسرائيل است و سلاح‌هاي ابتدايي در برابر دشمن خود دارد در جنگ ۳۳ روزه به پيروزي رسيد، عامل پيروزي گره زدن فرهنگ اسلامي با مسائل رزمي است، امروز هم اسرائيل از همين مي‌ترسد.
آيت‌الله مکارم‌شيرازي گفت:
اين که روحانيت در جبهه‌ها حضور پررنگ داشت به واسطه اين بود که پيام اسلام و فرهنگ شهادت را به رزمندگان برساند وقتي اين فرهنگ به رزمندگان برسد پيروزي قطعي خواهد بود، همه بايد به اين مسئله فکر کنند که براي حفظ ممکلت فرهنگ ديني بايد پشتيبان فرهنگ نظامي در برابر دشمن باشد.وي افزود: برگ برنده ما دين است، دين سلاحي است که داريم و در زرادخانه هاي دشمن هم مانند اين سلاح پيدا نمي شود، از اين رو بايد آن را حفظ کنيم و به جوانان تعليم دهيم، برگزاري کنگره ها و يادواره هاي شهداي روحانيت سبب محکم تر شدن پيوند فرهنگ ديني و نظامي مي شود.
اين مرجع تقليد اظهار داشت:
وقتي انقلاب پيروز شد ارتش و پليس نداشتيم و دشمن در همان لحظه که همه چيز بر هم ريخته بود و دوباره بايد تشکيل مي شد حمله کرد، انقلاب تشکيلات قبلي را ويران کرده بود و هنوز تشکيلات خود را نساخته بود که دشمن هجوم آورد.وي ادامه داد: ابتکار امام راحل و فرمان جهاد و شهادت و بسيج عمومي به داد کشور رسيد و کشور را در برابر دشمن منسجم کرد، اين درس ها بايد به نسل جديد منتقل شود تا انقلاب باقي بماند در سوريه و عراق همين روحيه و فرهنگ سبب پيروزي شد.


نوشته شده در   دوشنبه 29 آبان 1396    
PDF چاپ چاپ