پنجشنبه 14 فروردين 1399 | Thursday, 02 April 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 3 مهر 1396     |     کد : 37809

حراست نخبگان از فرهنگ ناب عاشورائي

نهضت امام حسين (ع) ابعاد متعددي دارد که يک بعد آن قيام عليه تحريفات صورت گرفته در دين مبين اسلام بود. هدف از نهضت عاشورا امربه ‌معروف و نهي از منکر به ‌منظور حراست از اسلام ناب در برابر انحرافاتي بود که در آن زمان صورت گرفته بود. آنچه جامعه اسلامي بايد به آن توجه کند حفظ و نگهداشت اين هدف است و نبايد اجازه داد خود اين هدف دستخوش تحريف و فراموشي گردد. معاندان نظام اسلامي انگيزه‌هاي زيادي براي ايجاد انحراف در فرهنگ عاشورايي داشته و دارند. ...

حراست نخبگان از فرهنگ ناب عاشورائي
نهضت امام حسين (ع) ابعاد متعددي دارد که يک بعد آن قيام عليه تحريفات صورت گرفته در دين مبين اسلام بود. هدف از نهضت عاشورا امربه ‌معروف و نهي از منکر به ‌منظور حراست از اسلام ناب در برابر انحرافاتي بود که در آن زمان صورت گرفته بود. آنچه جامعه اسلامي بايد به آن توجه کند حفظ و نگهداشت اين هدف است و نبايد اجازه داد خود اين هدف دستخوش تحريف و فراموشي گردد. معاندان نظام اسلامي انگيزه‌هاي زيادي براي ايجاد انحراف در فرهنگ عاشورايي داشته و دارند.
پيروزي انقلاب اسلامي که الهام گرفته از مکتب عاشوراي حسيني بود براي مخالفت دشمنان اسلام با فرهنگ عاشورا کافي است.فرهنگ استکباري هيچ سنخيتي بافرهنگ عاشورا ندارد و قطعاً همه‌ تلاش خود را براي تهي کردن اين فرهنگ از محتوا به کار خواهد بست.نکته‌اي که در اينجا وجود دارد اين است که امروز بسياري از مردم در دنيا شيعه را با عاشورا مي‌شناسند و به عبارتي عاشورا و عزاداري براي سيدالشهدا عليه‌السلام تبديل به نماد شيعه در دنيا شده است و به‌عنوان يکي از منابع اصلي معرفي شيعه به مردم در نظر گرفته مي‌شود و اين موضوع کار را براي شيعيان و محبان امام حسين عليه‌السلام سخت مي‌کند،به ‌طوري‌که بايد با تمام وجود از اين فرهنگ حراست کنند و مانع از ورود هرگونه انحراف و تحريف و خدشه به اين فرهنگ بشوند و نگذارند مخالفان و معاندان نظام اسلامي از اين پتانسيل عليه خود شيعه استفاده کنند.
امروزه مراسم عزاداري براي سيد و سالار شهيدان بيشترين حجم را در فضاي رسانه‌اي دنيا نسبت به ساير مراسم‌هاي عزاداري در اديان و فرق مختلف به خود اختصاص داده و اين نشان از توجه ويژه دنيا به اين مراسم و آيين شيعي است. لذا همه‌ تلاش ما بايد اين باشد که آيين‌هاي عزاداري و به‌طورکلي فرهنگ عاشورائي ما فرهنگي جذاب و گيرا براي جهانيان باشد و از هرگونه رفتار و عملي که ممکن است دافعه‌اي ايجاد کند خودداري کرد.فرهنگ عزاداري براي امام حسين عليه‌السلام يک کانال و محمل انتقال فرهنگ در جامعه‌ است و ما در حراست و حفظ اين محور و محمل مسئوليم.
عاشورا تأثير بسيار زيادي در انقلاب اسلامي داشته است و به همين دليل امروزه سرمايه‌گذاري‌هاي زيادي در حوزه تحقيق فرهنگ عاشورايي از سوي جبهه استکباري در حال شکل‌گيري است. به‌طور مثال برگزاري مراسم شيرخوارگي براي شيعيان انگليسي ممنوع است اما دولتمردان اين کشور براي برگزاري مراسم قمه‌زني مجوز صادر کرده‌اند و اين مراسم را به‌صورت گسترده در دنيا مخابره مي‌کنند.دشمنان کارهاي اساسي بسيار زيادي را در حوزه تحريف فرهنگ عاشورا انجام مي‌دهند که مي‌توان به رخنه در هيئت‌هاي مذهبي در يک دهه اخير به‌منظور ايجاد شکاف و فاصله در نظام شيعه اشاره کرد. آسيب‌شناسي موضوع بسيار حساسي است که ورود به آن ظرفيت خاصي را مي‌طلبد.
امام خميني (ره) مي‌فرمايند:
«اين محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه‌داشته است» و اين مسئله نشان مي‌دهد که اين دو مؤلفه اساسي در پيروزي انقلاب اسلامي و بقاي آن از اهميت ويژه‌اي برخوردار هستند و بايد حفظ و حراست شوند.يکي از کارهايي که معاويه در زمان حکومت خود انجام داد به انفعال کشاندن نخبگان جامعه بود و از اين طريق توانست بسياري از ارزش‌هاي جاهلي را در جامعه زنده کند.اين حرکت بازگشتي به فرهنگ جاهلي در سايه سکوت نخبگان ميسر شد درحالي‌که اگر نخبگان جامعه به‌عنوان الگوهاي مورد پذيرش جامعه در قبال اين تحريفات و انحرافات واکنش نشان مي‌دادند معاويه به اين راحتي نمي‌توانست جامعه اسلامي را از مسير اصلي خود منحرف کند. درسي که ما مي‌توانيم از اين واقعه بگيريم اين است که نخبگان جامعه نبايد در مقابل انحرافات و تحريف‌ها سکوت کنند.چشم و گوش بسياري از مردم در امورات فرهنگي و اجتماعي به نخبگان است. اگر امروز فرهنگ عاشورائي دستخوش برخي تغييرات شده، نخبگان بايد در قبال آن موضع‌گيري صريح و شفاف داشته باشند و نگذارند روح انقلابي عاشورا و اهداف عاليه آن در پس برخي حواشي کم‌رنگ شود. اين موضوع در قبال ساير تغييرات و تحولات فرهنگي و اجتماعي هم صادق است.امام حسين عليه‌السلام هم در خطبه معروف‌شان در مني، نخبگان را مورد عتاب و خطاب قرار مي‌دهند و انفعال آنان را در برابر عملکرد انحرافي معاويه و تغييرات اساسي در فرهنگ ناب اسلامي نکوهش مي‌کنند و آن را عامل احياي ارزش‌هاي جاهلي مي‌دانند. به همين دليل معتقدم هيئت‌هاي مذهبي بايد از يک روحاني توانمند و آگاه به مسائل روز برخوردار باشند تا بتوانند هيئت مذهبي و به‌خصوص جوانان را در مسير حقيقي فرهنگ عاشورا هدايت و راهبري کنند. به عبارتي معتقدم در هيئت‌هاي مذهبي شور حسيني بايد به شعور حسيني گره بخورد.يکي از آسيب‌ها و خطرات جدي غلبه نگاه سکولاري به عزاداري‌ها براي امام حسين عليه‌السلام است. رهبر معظم انقلاب اسلامي نهضت امام حسين (ع) را سکولار نمي‌دانند.از فرمايشات مقام معظم رهبري مي‌توان دريافت که هيئت‌هاي مذهبي نيز نمي‌توانند سکولار باشند. متأسفانه امروزه برخي از عزاداران هيئت را صرفاً محل شور و عشق مي‌دانند و فقه و مرجعيت را در حاشيه قرار داده و به آن توجه نمي‌کنند.
رسالت : عباس خسروانينوشته شده در   دوشنبه 3 مهر 1396    
PDF چاپ چاپ