دوشنبه 27 خرداد 1398 | Monday, 17 June 2019
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 9 بهمن 1392     |     کد : 26706

پرسش و پاسخ فال حافظ میراث معنوی ایرانیان

پرسش : آیا در اسلام فال نیک و یا بد وجود دارد ؟ مثلا اگر کسی با سگ تصادف کند ، و به کشته شدن آن حیوان منجر شود ، آیا باید این را یک فال بد بداند ؟ پاسخ / شاید همیشه در میان انسانها ، فال نیک و بد رواج داشته است، اموری را به فال نیک و دلیل بر پیروزی و اموری را به فال بد گرفته و دلیل بر شکست می دانستند، در حالی که هیچ رابطه منطقی میان این امور و پیروزی و شکست وجود نداشت، این دو گر چه اثر طبیعی ندارند ...

پرسش و پاسخ فال حافظ میراث معنوی ایرانیان
پرسش :
 آیا در اسلام فال نیک و یا بد وجود دارد ؟ مثلا اگر کسی با سگ تصادف کند ، و به کشته شدن آن حیوان منجر شود ، آیا باید این را یک فال بد بداند ؟
پاسخ
شاید همیشه در میان انسانها ، فال نیک و بد رواج داشته است، اموری را به فال نیک و دلیل بر پیروزی و اموری را به فال بد گرفته و دلیل بر شکست می دانستند، در حالی که هیچ رابطه منطقی میان این امور و پیروزی و شکست وجود نداشت، این دو گر چه اثر طبیعی ندارند ولی قطعاً اثر روانی دارند فال نیک مایه امیدواری و حرکت و فال بد موجب یأس و نومیدی و سستی و ناتوانی است.
شاید به همین خاطر است که در روایات اسلامی از فال نیک نهی نشده اما فال بد به شدت محکوم گردیده است و اگر فال بد اثری داشته باشد همان اثر روانی است.
امام صادق (ع) می فرماید: فال بد اثرش به همان اندازه است که آن را می پذیری، اگر آن را سبک بگیری کم اثر خواهد بود و اگر آن را محکم بگیری پر اثر و اگر به آن اعتنا نکنی هیچ اثری نخواهد داشت[1].
هم چنین در اخبار اسلامی از پیامبر(ص) نقل شده که فال بد زدن، شرک است[2].
کفاره فال بد، توکل است.[3]
به هر حال با فال بد همیشه باید مبارزه کرد و آنها را از افکار دور ساخت زیرا همان طور که گفته شد موجب یأس و عدم تحرک و سستی است و بهترین راه آن تقویت روح توکل و اعتماد بر خدا در دلهاست. همان طور که در روایات به آن اشاره شده است.
پس بنابر این فال بد و نیک گر چه از نظر طبیعی دارای هیچ گونه اثری نیستند اما از نظر نفسانی و روانی دارای اثرات مثبت و منفی ذکر شده در بالا می باشد علاوه بر این که در این موارد که بر فرض بلا و نحوستی نقل شده با صدقه دادن و دعا و اموری از این قبیل رفع بلا خواهد شد.
[1] میزان الحکمه ص 3345 ش 11345.
[2]همان، ش 11336.
[3] همان، ش 11346.

برای فال گرفتن (تفال) از دیوان حافظ روی تصویر زیر کلیک فرمایید :


نوشته شده در   چهارشنبه 9 بهمن 1392    
PDF چاپ چاپ