جمعه 28 تير 1398 | Friday, 19 July 2019
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 3 مهر 1394     |     کد : 32896

به او عادت کرده ام چه کنم؟! (پرسش و پاسخ)

جوانی یکی از دوره های بسیار حساس و مهم زندگی است . جوان از یک سو به دلیل تغییرات جسمانی، مانند ترشح غدد جنسی، تمایل فراوان به جنس مخالف پیدا می کند و از سوی دیگر، با سپری شدن دوران وابستگی و عبور از دوره گذار نوجوانی، به مرحله جدیدی از زندگی که مشخصه اصلی آن استقلال طلبی است گام می نهد . این استقلال طلبی پدیده ای بهنجار و طبیعی است، ولی جوان را در تنهایی قرار می دهد; چون همه وابستگی های دوران کودکی و نوجوانی قطع شده است . ...

به او عادت کرده ام چه کنم؟! (پرسش و پاسخ)
سلام بر صداقت آیینه ; متولد سال 61 و دانشجوی سال سوم هستم، دو سه سالی می شود که به دختر عمه ام دل بسته ام . او رشته ریاضی فیزیک و پیش دانشگاهی را آخر خردادماه امسال تمام می کند . این را هم بگویم که یک سال از من کوچک تر است . هر دو یکدیگر را دوست داریم . من بیش تر دوستش دارم; ولی به او پیشنهادی نداده ام . غیر مستقیم می داند که دوستش دارم . خودش هم چیزی نمی گوید و خیلی جدی و عادی برخورد می کند . پاک گیج شده ام . از طرف دیگر، برادر بزرگ ترم نیز با خواهر بزرگ تر او نامزد است . برادر و خانواده ام ازدواج دو برادر با دو خواهر را نمی پسندند .
حال مشکل من این است که نمی دانم چه کنم . خواهر کوچک تر نامزد برادرم را دوست دارم; ولی شرم نمی گذارد آن را فاش کنم یا با برادرم در میان بگذارم . راستش دلم نمی آید برادرم را ناراحت کنم . بگویید چه کنم . دختر خوب زیاد است; ولی من او را دوست دارم و به او عادت کرده ام و محال می دانم از او دل ببرم . آیینه کمکم کن، دروغ نگو; چون می گویند امروزه آینه ها هم دروغ می گویند .
پ . س
دانشجوی محترم ، قبل از پاسخ به سؤال شما، بیان مقدمه ای کوتاه ضرورت دارد .
جوانی یکی از دوره های بسیار حساس و مهم زندگی است . جوان از یک سو به دلیل تغییرات جسمانی، مانند ترشح غدد جنسی، تمایل فراوان به جنس مخالف پیدا می کند و از سوی دیگر، با سپری شدن دوران وابستگی و عبور از دوره گذار نوجوانی، به مرحله جدیدی از زندگی که مشخصه اصلی آن استقلال طلبی است گام می نهد . این استقلال طلبی پدیده ای بهنجار و طبیعی است، ولی جوان را در تنهایی قرار می دهد; چون همه وابستگی های دوران کودکی و نوجوانی قطع شده است . در این موقعیت، جوان از طرفی اندیشه تامین نیاز جنسی در سر می پروراند و از طرف دیگر، می کوشد با حفظ روحیه استقلال طلبی خود را از تنهایی خارج کند . تقریبا در تمام جوامع بشری بهترین پاسخ مناسب و پذیرفته شده برای جوانی که در چنین شرایط جسمانی و روانی قرار گرفته «ازدواج » است . بنابراین، ازدواج صحیح با رعایت همه معیارها بهترین راه حل بحران های دوران جوانی است .
مشکل از کجا ناشی می شود؟
ازدواج از کارهای مهمی است که اگر بخواهد ثمربخش باشد و نیاز جنسی و آرامش روانی جوان را تامین کند، باید همه مراحل آن به صورت منطقی انجام گیرد . متاسفانه بسیاری از جوانان به خاطر بی توجهی یا کم توجهی به این موضوع مهم و سرنوشت ساز دچار مشکل می شوند . فرآیند ازدواج باید در قالب مراحلی تحقق یابد . اگر این مراحل جابه جا شود، مشکل ساز خواهد بود; برای مثال دلبستگی به همسر از مراحلی است که باید در فرآیند ازدواج تحقق پیدا کند; اما جایگاه آن پس از مراحل خواستگاری، نامزدی و عقد است . بعد از این مراحل زوجین باید دل بستگی خود به دیگر افراد را قطع کنند یا کاهش دهند و برای استحکام زندگی مشترک به یکدیگر علاقه و دلبستگی جدی پیدا کنند . اگر این دلبستگی قبل از انتخاب و خواستگاری به وجود بیاید، مشکل ساز خواهد بود; زیرا انتخاب همسر نخستین مرحله فرآیند ازدواج است و اگر انسان به کسی وابسته شود، قدرت انتخاب را از دست می دهد . وقتی انسان به چیزی علاقه فراوان داشته باشد، به طرف آن جذب می شود . اگر این جذب و انجذاب بر تحریکات جنسی و شهوات مبتنی باشد، قطعا خطرناک است; زیرا وقتی انسان بر اساس غرایز جنسی به کسی دل می بندد، نمی تواند همه معیارهایی که برای تحقق انتخاب درست ضرورت دارد، رعایت کند . گاه دلبستگی آن قدر قوی است که چشم و گوش و عقل انسان را از دیدن و درک واقعیت ناتوان می کند . به همین دلیل، بزرگان دین فرمودند: «دوست داشتن چیزی یا کسی سبب کوری و کری انسان می شود .(و نمی گذارد واقعیت را خوب درک کند) .» این دلبستگی شدید قدرت انتخاب را از انسان می گیرد و بدین ترتیب یکی از مهم ترین مراحل ازدواج آسیب جدی می بیند . معلوم نیست ازدواجی که بدون انتخاب صحیح و با فشار روانی - جنسی تحقق پیدا کرده بعد از فروکش کردن شعله های شهوت استمرار یابد . البته برای انتخاب همسر علاقه طرفین به یکدیگر در بدو امر ضرورت دارد; اما این علاقه با دلبستگی افراطی که دست و پای عقل و فهم انسان را می بندد، بسیار متفاوت است . تفاوت علاقه اولیه و دلبستگی افراطی در آن است که در علاقه اولیه، اگر فرد مورد علاقه بعد از تحقیقات لازم از شرایط مورد نظر بی بهره بود، انسان به راحتی می تواند از او بگذرد و در پی گزینه بهتر باشد; اما در دلبستگی افراطی، انسان به هیچ وجه نمی تواند از فرد مورد علاقه بگذرد; و این امری خطرناک است . ریشه مشکل شما نیز همین جا است; یعنی علاقه به یک وابستگی و عادت تبدیل شده است . بدین سبب دل کندن از او را محال می شمارید.
راهکارهای عملی برای حل مشکل
1 . کنترل نگاه:
 قرآن صریحا می فرماید . «مردان مؤمن باید نگاه شان را از زنان نامحرم فروبندند و زنان مؤمن نیز باید نگاهشان را از مردان نامحرم فروبندند» . (1) نگاه به نامحرم در هر شرایطی می تواند خطر آفرین باشد; ولی در دوره جوانی و قبل از ازدواج، علاوه بر خطر آلوده شدن به گناه، موجب وابستگی افراطی و از دست دادن حق انتخاب نیز می گردد . از این رو، امامان معصوم (ع) فرموده اند: «نگاه به نامحرم همچون تیری است که شیطان از کمان رها می سازد و حتما به هدف اصابت می کند .» (2) یعنی نگاه به نامحرم آتش شهوت را شعله ور می سازد و به دنبال آن دلبستگی افراطی به وجود می آید و قدرت انتخاب صحیح را از انسان سلب می کند .
زدست و دیده و دل هر دو فریاد
که هر چه دیده بیند دل کند یاد
بسازم خنجری نیشش زفولاد
زنم بردیده تا دل گردد آزاد
2 . فکر نکردن به او و پرداختن به کارهای دیگر مانند مطالعه و . . .
هرگاه فکر او به ذهن خطور کرد، به کار دیگر بپردازید .
3 . خودداری از هر گونه ارتباط کلامی، تلفنی و کتبی با او .
4 . یادآوری پیوسته خطر نگاه به نامحرم .
5 . تلقین پیوسته این عبارت: «باید صبر کنم تا برادرم زندگی مشترک خود را با خواهر بزرگ تر او شروع کند و بعد تصمیم بگیرم . »
6 . توجه به فرایند زندگی برادرتان با خواهر بزرگ تر او و یادداشت کردن همه جنبه های مثبت و منفی زندگی آن ها
7 . شکیبایی:
اگر حداقل یک سال صبر کنید تا برادرتان زندگی اش را شروع کند، بهتر می توانید در مورد ازدواج با خواهر کوچک تر تصمیم بگیرید . بنابراین، اکنون وقت طرح کردن این مساله در خانواده نیست . بهتر است صبر کنید تا ازدواج اولی به طور کامل شکل بگیرد .
8 . مطالعه کتاب هایی در مورد انتخاب همسر: در این زمینه کتاب های متعددی تالیف شده است; مانند: انتخاب همسر اثر ابراهیم امینی و جوانان و انتخاب همسر اثر علی اکبر مظاهری
مطمئن باشید، اگر آینه دل را پاک کنید، آینه به شما دروغ نمی گوید و واقعیت را به شما نشان می دهد
پی نوشت ها:
1 . نور (24): 63 .
2 . معراج السعادة و جامع السعادة، احمد نراقی و مهدی نراقی .
ابوالقاسم بشیری


نوشته شده در   جمعه 3 مهر 1394    
PDF چاپ چاپ