پنجشنبه 5 ارديبهشت 1398 - 20 شعبان 1440 - 25 آوریل 2019
اوقات شرعی 
 
دعای دانشمندان بلند پایه
کد مطلب:26098
تاریخ مطلب:يکشنبه 17 آذر 1392
میزان سنجش اعمال در نزد خداوند، معرفتی است که بر پایه آن، عمل انجام می شود. اگر چند نفر یک عمل مشابه را انجام دهند مثلاً دو رکعت نماز بگزارند یا کارهای شایسته دیگر انجام دهند، پاداش آنان به میزان معرفتشان به خداوند بزرگ بستگی دارد که اساس و پایه هر عبادت است . کسانی که در معرفت الهی غور کرده، و از دریای محبّت الهی جرعه ها نوشیده و در دانش الهی به مقام مکین رسیده اند و خداوند از آنان به «راسخون فی العلم» تعبیر می کند این گونه دعا می کنند:
دعای دانشمندان بلند پایه [107]
میزان سنجش اعمال در نزد خداوند، معرفتی است که بر پایه آن، عمل انجام می شود. اگر چند نفر یک عمل مشابه را انجام دهند مثلاً دو رکعت نماز بگزارند یا کارهای شایسته دیگر انجام دهند، پاداش آنان به میزان معرفتشان به خداوند بزرگ بستگی دارد که اساس و پایه هر عبادت است.
کسانی که در معرفت الهی غور کرده، و از دریای محبّت الهی جرعه ها نوشیده و در دانش الهی به مقام مکین رسیده اند و خداوند از آنان به «راسخون فی العلم» تعبیر می کند این گونه دعا می کنند:
رَبَّنا لا تُزِ غْ قُلُوبَنا بَعْدَ إِذ هَدَیتَنا وَهَبْ لَنا مِنْ لَدُنْک رَحْمَةً إِنَّک أَنْتَ الوَهّابُ * رَبَّنا إِنَّک جامِعُ النّاسِ لِیوْمٍ لا رَیبَ فِیهِ إِنَّ اللّهَ لا یخْلِفُ المِیعادَ؛(1)
بارالها، پس از آن که ما را هدایت کردی دل ما را از حق بر مگردان و از نزد خود به ما رحمت ده، همانا تو بخشنده ای. پروردگارا، تو مردم را در روز قیامت که در آن تردیدی نیست گرد می آوری، همانا خداوند در وعده گاهش تخلّف نمی کند.
1 . آل عمران (3) آیات 8 9.

چند روایت [108]
1 . امام صادق علیه السلام فرمود: «زیاد بگویید: رَبَّنا لا تُزِ غْ قُلُوبَنا بَعْدَ إِذ هَدَیتَنا... و از زیر و رو شدن دل ها خاطر جمع نباشید.»(1)
2 . پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله وسلم دعا می کرد: «یا مُقَلِّبَ القُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبی عَلی دینِک، (ای زیر و رو کننده دل ها، قلب مرا بر دینت ثابت دار) ، سپس این آیه را می خواند: رَبَّنا لا تُزِ غْ قُلُوبَنا بَعْدَ إِذ هَدَیتَنا وَهَبْ لَنا مِنْ لَدُنْک رَحْمَةً إِنَّک أَنْتَ الوَهّابُ.»(2)
3 . پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: «هر کسی که آیه رَبَّنا إِنَّک جامِعُ النّاسِ لِیوْمٍ لا رَیبَ فِیهِ إِنَّ اللّهَ لا یخْلِفُ المِیعادَ را بخواند آنچه را گم کرده، خداوند به او برگرداند.»(3)
4 . امام کاظم علیه السلام به هشام فرمود: «ای هشام، خداوند از مردمانی نیکوکار حکایت می کند که اینچنین گفتند: رَبَّنا لا تُزِ غْ قُلُوبَنا بَعْدَ إِذ هَدَیتَنا وَهَبْ لَنا مِنْ لَدُنْک رَحْمَةً إِنَّک أَنْتَ الوَهّابُ؛ چون دانستند که دل ها وسوسه شود و به گمراهی و پستی بر گردد.»(4)
1 . تفسیرالبرهان، ج1، ص272؛ صافی، ج1، ص248.2 . الدرالمنثور، ج2، ص13.3 . الدرالمنثور، ج2، ص15.4 . نور الثقلین، ج1، ص319.

برای مشاهده سایر مطالب مرتبط ،مطلب مورد نظر خود را از لیست کشویی زیر انتخاب نموده و دکمه مشاهده را کلیک نمایید
نوشته شده در   يکشنبه 17 آذر 1392  ساعت  14   توسط   حسین شاهد خطیبی
PDF چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید