جمعه 30 فروردين 1398 - 14 شعبان 1440 - 19 آوریل 2019
اوقات شرعی 
 
دعای مؤمنان راستین
کد مطلب:26097
تاریخ مطلب:يکشنبه 17 آذر 1392
خداوند متعال گهگاه در قرآن کریم از وضعیت روحی و روانی مسلمانان در آغاز اسلام یاد می فرماید و در حقیقت به مسلمانان در تمام زمان ها و مکان ها، آموزش می دهد که این گونه باشید. یکی از آن موارد دو آیه آخر سوره بقره است . می فرماید: «پیامبر به آنچه بر او نازل شده از جانب خداوند ایمان آورد و نیز مؤمنان، همه ایمان آوردند به خدا و فرشتگان او و کتب آسمانی و پیامبران الهی و گویند : ما بین هیچ یک از پیامبران الهی فرق نمی گذاریم، و گفتند :
دعای مؤمنان راستین [104]
خداوند متعال گهگاه در قرآن کریم از وضعیت روحی و روانی مسلمانان در آغاز اسلام یاد می فرماید و در حقیقت به مسلمانان در تمام زمان ها و مکان ها، آموزش می دهد که این گونه باشید. یکی از آن موارد دو آیه آخر سوره بقره است.
می فرماید: «پیامبر به آنچه بر او نازل شده از جانب خداوند ایمان آورد و نیز مؤمنان، همه ایمان آوردند به خدا و فرشتگان او و کتب آسمانی و پیامبران الهی و گویند:
ما بین هیچ یک از پیامبران الهی فرق نمی گذاریم، و گفتند:
سَمِعْناوَأَطَعْنا غُفْرانَک رَبَّنا وَ إِلَیک المَصِیرُ * لا یکلِّفُ اللّهُ نَفْساً إِلاّ وُسْعَها لَها ما کسَبَتْ وَعَلَیها ما اکتَسَبَتْ رَبَّنا لا تُؤاخِذنا إِْن نَسینا أَوْ أَخْطَأْنا رَبَّنا وَلا تَحْمِلْ عَلَینا إِصْراً کما حَمَلْتَهُ عَلَی الَّذِینَ مِنْ قَبْلِنارَبَّنا وَلا تُحَمِّلْنا ما لا طاقَةَ لَنا بِهِ وَاعْفُ عَنّا وَاغْفِرْ لَنا وَارْحَمْنا أَنْتَ مَوْلانا فَانْصُرْنا عَلی القَوْمِ الکافِرِینَ؛(1)
بارالها، شنیدیم و اطاعت کردیم آمرزش تو را، و باز گشت به سوی تواست. خداوند به هر کس به اندازه توانش تکلیف می کند، آنچه از [105] نیکی کسب کند برای اوست و هر آن چه از بدی به دست آورد بر ضدّ اوست. بارالها، اگر فراموش یا خطا کردیم ما را مؤاخذه مفرما، و بردوش ما بارگران مگذار آن چنانکه برامت های پیشین نهادی. بارالها، ما را بر کاری که طاقت آن را نداریم وادار مفرما، و از ما در گذر و ما را بیامرز و به ما رحم کن، تو مولای مایی، پس ما را بر قوم کافر پیروز فرما.»
1 . بقره (2) آیات 285 و286.

چند روایت از پیامبر اکرم ص
1 . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم : «پس از این دعا، خداوند فرموده است: انجام می دهم و اجابت می کنم. به همین جهت مستحب است که این دو آیه زیاد خوانده شود.»(1)
2 . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم : «آیات آخر سوره بقره هم قرآن است و هم دعاست (بخوانید که) موجب رضایت خداوند می شود.»(2)
3 . ابن عباس گوید: پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلم ناگهانی صدایی شنید، سربلند کرد دید دری از آسمان گشوده شده، سپس فرشته ای بر آن حضرت نازل شد و گفت: «خداوند بشارت به دو نور به تو می دهد که به هیچ پیامبری پیش از تو داده نشده است. آن دو، سوره حمد و آیات آخر سوره بقره است، هیچ کس نخواند مگر آن که حاجتش را رواکنم.»(3)
در روایاتی آمده است که این دو آیه گفت و گوی خدا و رسول در معراج بوده است. [106]
4 . رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: «این دو آیه از گنج های بهشتی است که خداوند رحمان آن را به قدرت خود دو هزار سال پیش از آفرینش مخلوقات نگاشت. هر کس آن را شب (به وقت خواب) بخواند از عبادت شب او را کفایت کند.»(4)
1- مجمع البیان، ج2، ص404.2- همان .3- همان4 . تفسیرصافی، ج1، ص241؛ تفسیر ابوالفتوح، ج2، ص426.

برای مشاهده سایر مطالب مرتبط ،مطلب مورد نظر خود را از لیست کشویی زیر انتخاب نموده و دکمه مشاهده را کلیک نمایید
نوشته شده در   يکشنبه 17 آذر 1392  ساعت  14   توسط   حسین شاهد خطیبی
PDF چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید