جمعه 28 تير 1398 | Friday, 19 July 2019
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : يکشنبه 17 آبان 1394     |     کد : 4518

حوادث روز بيست و پنجم محرم الحرام

شهادت فخر السّاجدين امام زين العابدين على بن الحسين (عليه السلام) 95 قمرى / مشهور در اين روز بود در اثر زهريكه وليد با هشام بن عبدالملك به آن مظلوم داد قبر شريفش در بقيع مى باشد و عمر با بركتش 57 سال و سال وفات آن مظلوم را سنة الفقهاء مى گفتند از كثرت وفاتِ علماء و فقهاء باين نام ناميدند، والده معظمه اش شهر بانو دختر يزد گرد بن شهريار بود كه بعد از تولد امام (عليه السلام) به رحمت الهى واصل شد و امام را يكى از كنيزان امام حسين (عليه السلام) پرستارى نمود . ...

حوادث روز بيست و پنجم محرم الحرام
شهادت فخر السّاجدين امام زين العابدين على بن الحسين (عليه السلام) 95 قمرى
مشهور در اين روز بود در اثر زهريكه وليد با هشام بن عبدالملك به آن مظلوم داد قبر شريفش در بقيع مى باشد و عمر با بركتش 57 سال و سال وفات آن مظلوم را سنة الفقهاء مى گفتند از كثرت وفاتِ علماء و فقهاء باين نام ناميدند، والده معظمه اش شهر بانو دختر يزد گرد بن شهريار بود كه بعد از تولد امام (عليه السلام) به رحمت الهى واصل شد و امام را يكى از كنيزان امام حسين (عليه السلام) پرستارى نمود.
دختران يزد گرد كسرى در عهد خليفه ثانى اسير شده به مدينه آوردند عمر گفت اين دخترها را بايد فروخت شهر بانو متاءثر شد و بر جدّ بزرگ خود خسروپرويز به زبان پهلوى بد گفت كه اگر او به نامه رسول خدا (صل اللّه عليه و آله و سلم ) توهين نمى كرد كار باينجا نمى كشيد عمر چون زبان پهلوى نمى دانست گمان كرد به او دشنام مى دهد خواست تندى كند حضرت على (عليه السلام) فرمود از حكم تو ناراحت شد و به جدّ خود پرويز نفرين كرد و حكم الهى در اينگونه بردگان كه از خانواده بزرگ باشند غير از آن حكم است كه توگفتى مگر پيغمبر (صل اللّه عليه و آله و سلم ) نفرمود بزرگ هر قوم را گرامى داريد عمر گفت تكليف چيست يا ابالحسن حضرت فرمود خود ايشان را مختار بايد كرد تا هر كس را انتخاب كنند از سهم او در غنيمت حساب گردد شهربانو امام حسين (عليه السلام ) و خواهر ديگرش عبدالله بن عمر و خواهر سوّمى محمد بن ابى بكر را انتخاب كرد.
نوشته اند دختر يزد جرد شاه زنان نام داشت بعد از مسلمان شدن و تزويج به امام حسين (عليه السلام) شهر بانويه ناميدند و در حال نفاس به امام زين العابدين از دنيا رفت .
امام زين العابدين پانزده اولاد داشت يازده پسر و چهار دختر، و يك زن بنام فاطمه دختر حضرت امام حسن (عليه السلام) كه والده امام محمد باقر (عليه السلام) بود داشتند و بقيه ام ولد بودند.


نوشته شده در   يکشنبه 17 آبان 1394    
PDF چاپ چاپ