جمعه 4 خرداد 1397 - 10 رمضان 1439 - 25 مه 2018
اوقات شرعی 
 
آداب و مراقبت هاى ايام سال : 3) آداب ماه ربيع الاول
کد مطلب:27786
تاریخ مطلب:شنبه 30 فروردين 1393
اين ماه همانگونه كه از اسم آن پيداست بهار ماههاست ؛ به جهت اين كه آثار رحمت خداوند در آن هويداست . در اين ماه ذخاير بركات خداوند و نورهاى زيبايى او بر زمين فرود آمده است ؛ زيرا ميلاد رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) در اين ماه است و مى توان ادعا كرد كه از اول آفرينش ‍ زمين ، رحمتى مانند آن بر زمين فرود نيامده است . از آداب اين ماه است :
آداب و مراقبت هاى ايام سال : 3) آداب ماه ربيع الاول
اين ماه همانگونه كه از اسم آن پيداست بهار ماههاست ؛ به جهت اين كه آثار رحمت خداوند در آن هويداست . در اين ماه ذخاير بركات خداوند و نورهاى زيبايى او بر زمين فرود آمده است ؛ زيرا ميلاد رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) در اين ماه است و مى توان ادعا كرد كه از اول آفرينش ‍ زمين ، رحمتى مانند آن بر زمين فرود نيامده است .
از آداب اين ماه است :
1 - تمام ماه را در روز تولد پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) با تلاشهاى نيكو و اطاعتهاى گرانقدر و بزرگ ، بزرگ داشته و با پروردگار خود در مورد اين نعمت بزرگ مناجات نمايد.
2 - دعا كردن در اول اين ماه با دعاهايى كه روايت شده است از مهم ترين اعمال اين ماه مى باشد.
3 - روز هشتم ربيع الاول ، روز وفات امام حسن عسگرى (عليه السلام ) مى باشد. پس سزاوار است در اين روز اندوهگين باشد، بخصوص با در نظر گرفتن اين كه صاحب مصيبت حضرت امام عصر(عج ) مى باشد؛ پس بايد آن امام (عليه السلام ) را با هر زيارتى كه به ذهنش مى رسد زيارت نموده و به امام زمان (عليه السلام ) تسليت بگويد.
4 - روز نهم ربيع الاول ، چنانكه در روايت گرانقدرى آمده است ، روز نابودى دشمن خدا بوده و اين روز و خوشحالى در آن فضيلت داشته و روز شادى پيروان آل محمد (صلى الله عليه و آله و سلم ) مى باشد. سزاوار است كه دوستان آل محمد (صلى الله عليه و آله و سلم ) شادى خود را در اين روز، به خاطر نابودى دشمن خدا آشكار كنند.
5 - روز دهم ربيع الاول ، روز ازدواج پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) با حضرت خديجه (عليهم السلام ) مى باشد و بر شيعيان لازم است كه به خاطر تاءثير اين ازدواج مبارك و فرخنده ، در خوبى ها و سعادت ها و انتشار نورهاى درخشان و پاك ، آن را بزرگ بدارند.
6 - روز هفدهم ربيع الاول ، همان طور كه گفته شد روز ميلاد حضرت رسول (صلى الله عليه و آله و سلم ) است . از كارهاى مهم اين روز، روزه داشتن اين روز، به خاطر شكر گزارى و به جا آوردن دو ركعت نماز مى باشد كه در هر ركعت آن يك بار سوره حمد، ده بار سوره قدر و ده بار سوره اخلاص ‍ مى خواند. سپس در مكان نماز خود نشسته و دعايى را كه روايت شده است را مى خواند.
7 - از كارهاى مهم در روز ميلاد پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم )، رعايت آداب عيد و اظهار مراسم شرعى عيدهاى بزرگ است ، تا ديگران اين روز را به عنوان عيد بشناسند.
8 - از مهمترين اعمال مهم اين روز به پايان رساندن روز خود با سلام به حاميان و نگهبانان آن روز و به درگاه آنان جهت شفاعت و اصلاح حال تضرع نمودن ، مى باشد(5).

5- ترجمه المراقبات .
برای مشاهده سایر مطالب مرتبط ،مطلب مورد نظر خود را از لیست کشویی زیر انتخاب نموده و دکمه مشاهده را کلیک نمایید
نوشته شده در   شنبه 30 فروردين 1393  ساعت  12   توسط   حسین شاهد خطیبی
PDF چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید