جمعه 9 اسفند 1398 | Friday, 28 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 21 مهر 1389     |     کد : 4090

احمد بن محمّد البزنَطی

احمد بن محمّد البزنَطی

احمد بن محمّد البزنَطی
احمد پسر محمّد معروف به بزنطی از اصحاب عالیرتبه و گرامی امام رضا و امام جواد علیهم السلام در سال 221 ه ق درگذشت. شهرت او به بزنطی به سبب شغل او بوده كه پارچه معروف بزنطی را می فروخته و یا می دوخته است. وی أهل كوفه بوده است.
بزنطی از اصحاب اجماع است و علما وقتی در روایتی به نام او می رسند به سند او تا معصوم علیه السلام اعتماد می كنند. شیخ طوسی می گوید: «او در ابتدا واقفی مذهب بود و چون معجزاتی از امام رضا علیه السلام در اثبات امامتش مشاهده كرد، به راه حق پیوست و به امامت آن حضرت و فرزندان وی معتقد شد و مورد عنایت خاص امام رضا علیه السلام قرار گرفت.»
توجه امام رضا علیه السلام به بزنطی چنان است كه شبی در خدمت آن حضرت بوده و چون قصد ترك منزل را می كند، حضرت به كنیزك خود می فرماید رختخواب مخصوص امام را برای بزنطی بگستراند و او با خود می اندیشد: «چه كسی مانند من چنین افتخاری دارد تا در منزل ولی خدا و در فراش او بیاساید» و چون این فكر به ذهن او می گذرد، امام به او می فرماید: «احمد آگاه باش! امیر مؤمنان به عیادت صعصعه پسر صوحان رفت و به هنگام مراجعت او را فرمود: صعصعه از اینكه تو را عیادت كردم مبادا بر برادران دینی خود مباهات كنی. از خدا بترس و تواضع پیشه كن تا خدا تو را بلند گرداند».
شیخ طوسی و نجاشی او را ثقه و از اصحاب امام رضا و امام جواد علیهماالسلام وعظیم المنزله نزد آن دو امام می دانند. نام بزنطی در سلسله سند بیش از هفت صد حدیث آمده است و او افزون بر دو امام، از ابن أبی یعفور، ابن بكیر، صفوان بن یحیی و... روایت می كند. أبوعبدالله البرقی، الحسین بن سعید، علیّ بن مهزیار از جمله شاگردان و راویان حدیث او هستند.


نوشته شده در   چهارشنبه 21 مهر 1389    
PDF چاپ چاپ