شنبه 16 فروردين 1399 | Saturday, 04 April 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 17 شهريور 1396     |     کد : 37685

اخلاق در اداره : 6. سعه صدر حضرت یوسف علیه السلام

قرآن می فرماید : وقتی که برادران حضرت یوسف او را شناختند، از آن جهت که جنایتشان خیلی بزرگ بود خجالت می کشیدند و حضرت یوسف فرمود : لا تثریب علیکم الیوم / امروز بر شما سرزنشی نیست . تاریخ می نویسد : مأموران دربار به خاطر احترام به برادران یوسف سفره می انداختند و حضرت یوسف می آمد و سر سفره می نشست، برادرانش جنایتی را که در حق او کرده بودند به یاد می آوردند و خجالت می کشیدند و نمی توانستند غذا بخورند، لذا حضرت یوسف روزی قبل از صرف غذا نطقی ایراد کرد و فرمود : ...

اخلاق در اداره
نویسنده : آیت الله حسین مظاهری
اخلاق در اداره : 6. سعه صدر حضرت یوسف علیه السلام

قرآن می فرماید: وقتی که برادران حضرت یوسف او را شناختند، از آن جهت که جنایتشان خیلی بزرگ بود خجالت می کشیدند و حضرت یوسف فرمود:
لا تثریب علیکم الیوم(11)
امروز بر شما سرزنشی نیست.
تاریخ می نویسد: مأموران دربار به خاطر احترام به برادران یوسف سفره می انداختند و حضرت یوسف می آمد و سر سفره می نشست، برادرانش جنایتی را که در حق او کرده بودند به یاد می آوردند و خجالت می کشیدند و نمی توانستند غذا بخورند، لذا حضرت یوسف روزی قبل از صرف غذا نطقی ایراد کرد و فرمود:
برادران من! چرا خجالت می کشید؟ این را بدانید که شما مرا به این سمت و منصب رساندید، شما مرا در چاه انداختید و... تا این که سرانجام و سرنوشت من به این جا منتهی شد و...
قرآن هم می فرماید: یوسف علیه السلام خطاب به برادرانش گفت: بروید پدرم را بیاورید، پدر را آوردند، یوسف به جلال و عظمت رسیده است، به اندازه ای که پدر و برادرانش به او احترام فراوانی کردند، یوسف علیه السلام اولین حرفی که زد، خطاب به پدرش گفت: پدرجان؟ مبادا از دست برادرانم ناراحت باشی، آن خطاهایی که از ناحیه آنان صادر شد کار شیطان بود، شیطان بین من و برادرانم کدورت انداخت و آن صحنه بد را ایجاد کرد(12)، پدرم! برادرانم را ببخش و از آنان درگذر.
این روش یک انسان الهی است، پس کوشش کنیم تا این گونه باشیم.
برادران! مسئولیت حساس و خطیری به عهده شما گذارده شده است، اگر بخواهید این انقلاب که با خون جگر خوردن های فراوان به پیروزی رسیده به جایی برسد باید حداقل شباهتی به انبیا و پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) پیدا کنید، اگر - خدای نخواسته - بخواهید به زمان طاغوت شباهت داشته باشید؛ یعنی کاغذ بازی کنید و مردم را پشت در اداره ها و سازمان ها نگهدارید و اعتنا به مراجعه کنندگان نکنید و... ضربه به انقلاب زده اید، و خون شهیدان را پایمال نموده اید.
11) یوسف 12 آیه 92
12) نزع الشیطان بینی و بین اخوتی یوسف 21 آیه 100.


نوشته شده در   جمعه 17 شهريور 1396    
PDF چاپ چاپ