شنبه 16 فروردين 1399 | Saturday, 04 April 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 2 تير 1396     |     کد : 37222

اخلاق در اداره : 1. ارزش کار اداریان

اقتصاد هر مملکتی متوقف بر کار است: کار تولیدی، کار توزیعی و کار خدماتی. از نظر اسلام، قرآن و روایات اهل بیت علیه السلام کارهای خدماتی - نظیر اداره ها - اهمیت بیشتری دارد؛ یعنی اسلام که مردم را بر کار تولیدی و کار توزیعی مثل تجارت سفارش کرده، به کار خدماتی بیشتر اهمیت داده و تأکید نموده است؛ تا جایی که می توان گفت: عبادتی بالاتر از خدمت به جامعه نیست. ثواب کار خدماتی، از نماز شب، روزه مستحبی، حج و حتی از جهاد بالاتر است؛ در روایتی آمده است : ...

اخلاق در اداره
نویسنده : آیت الله حسین مظاهری
اخلاق در اداره : 1. ارزش کار اداریان

اقتصاد هر مملکتی متوقف بر کار است: کار تولیدی، کار توزیعی و کار خدماتی. از نظر اسلام، قرآن و روایات اهل بیت علیه السلام کارهای خدماتی - نظیر اداره ها - اهمیت بیشتری دارد؛ یعنی اسلام که مردم را بر کار تولیدی و کار توزیعی مثل تجارت سفارش کرده، به کار خدماتی بیشتر اهمیت داده و تأکید نموده است؛ تا جایی که می توان گفت: عبادتی بالاتر از خدمت به جامعه نیست.
ثواب کار خدماتی، از نماز شب، روزه مستحبی، حج و حتی از جهاد بالاتر است؛ در روایتی آمده است:
قضاء حاجة المؤمن یعدل سبعین حجة مبرورة؛(1)
برآوردن حاجت مردم، مساوی با هفتاد، حج مقبول است.
در این باره اگر همین یک روایت بود قبولش مشکل بود و به نوعی توجیه می شد، اما آن چه آن را یقین آور می کند این است که این روایت به طور پی درپی و متواتر، نقل شده است.
در این جا گوشه ای از سیره پیامبر اکرم و ائمه معصومین علیهم السلام را نقل می کنیم تا به ارزش خدمت به مردم بیشتر پی ببرید.
سعی و کوشش پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) این بود که گره ای از کار مسلمانی باز کند. یا اگر امیرالمؤمنین علیه السلام گره ای از کار یک مسلمانی می گشود، برایش از نماز شب خوش حال کننده تر بود. از تاریخ و سیره پیامبر و ائمه علیه السلام به خوبی استفاده می شود که بی تفاوت بودن در کار مسلمانان، توهین کردن به آنان، به اندازه ای برای آن بزرگواران ناراحت کننده و غم انگیز بوده که حتی اگر فرزندشان از دنیا می رفت، آن اندازه ناراحت نمی شدند.
1) بحار الانوار، ج 74، ص 285.


نوشته شده در   جمعه 2 تير 1396    
PDF چاپ چاپ