شنبه 16 فروردين 1399 | Saturday, 04 April 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 5 خرداد 1396     |     کد : 37101

2. سوره بقره آيه 181

نکته ها / این آیه هم هشدارى است به كسانى كه در صدد تغییر و یا تبدیل وصیّت دیگران بر مى‏ آیند. اگر كسى بعد از شنیدن و باخبر شدن از موضوع وصیّت و موارد مصرف آن ، دست به تغییر یا تبدیل آن بزند، گناه این تغییر و تبدیل به گردن همان كسى است كه این عمل ناشایست را مرتكب شده است ، ولى وصیّت كننده به پاداش خود مى ‏رسد. مثلاً اگر كسى وصیّت كند كه به صد فقیر كمك شود، ولى به جاى صد فقیر ، اموال او را به دیگران دهند و آنان نیز خبر نداشته و مال را مصرف كنند، در این صورت وصیّت كننده كه ...

آيه
فَمَنْ بَدَّلَهُ بَعْدَ مَا سَمِعَهُ فَإِنَّمَآ إِثْمُهُ عَلَى الَّذِينَ يُبَدِّلُونَهُ إِنَّ اللَّهَ سَمِيعٌ عَلِيمٌ‏
ترجمه
پس هركس كه آن (وصیّت را) بعد از شنیدن، تغییر دهد، گناهش تنها بر كسانى است كه آن را تغییر مى ‏دهند، همانا خداوند شنوا و داناست.
نکته ها
این آیه هم هشدارى است به كسانى كه در صدد تغییر و یا تبدیل وصیّت دیگران بر مى‏ آیند. اگر كسى بعد از شنیدن و باخبر شدن از موضوع وصیّت و موارد مصرف آن ، دست به تغییر یا تبدیل آن بزند، گناه این تغییر و تبدیل به گردن همان كسى است كه این عمل ناشایست را مرتكب شده است ، ولى وصیّت كننده به پاداش خود مى ‏رسد. مثلاً اگر كسى وصیّت كند كه به صد فقیر كمك شود، ولى به جاى صد فقیر ، اموال او را به دیگران دهند و آنان نیز خبر نداشته و مال را مصرف كنند، در این صورت وصیّت كننده كه از دنیا رفته، به پاداش كمك به فقرا مى ‏رسد و گیرندگان بى‏ خبر هم گنهكار نیستند، در این میان، گناه تنها به عهده‏ ى كسى است كه وصیّت را تغییر داده است و باید بداند كه خداوند شنوا و آگاه است و كیفر این خیانت را در دنیا و آخرت به او خواهد داد.
در حدیث مى‏ خوانیم: وصیّت را اگر چه به نفع یهودى یا نصرانى باشد، تغییر ندهید. [537]
537) تفسیر نورالثقلین، ج‏1، ص‏159.
پيام ها
1- تغییر وصیّت از سوى دیگران ، حرام است. «فمن بدّله... فانما اثمه»
2- حقّ مالكیّت ، بعد از مرگ نیز محترم است و كسى حقّ تغییر وصیّت را ندارد. «فمن بدّله... فانّما اثمه»
3- گناه آگاهانه و مغرضانه ، خطرناك ‏تر است. «بعد ما سمعه»
4- در وصیّت كردن ، باید شاهد گرفت. «بعد ما سمعه»
5 - وصیّت كنندگان ، به پاداش مى ‏رسند هرچند كسى وصیّت آنان را تغییر دهد. «اثمه على الّذین یبدّلونه»
6- ایمان به اینكه ما در محضر خدا هستیم ، بهترین عامل تقوى و دورى از تغییر و تبدیل وصیّت مردم است . «فمن بدّله ... ان اللَّه سمیع علیم»


نوشته شده در   جمعه 5 خرداد 1396    
PDF چاپ چاپ