شنبه 16 فروردين 1399 | Saturday, 04 April 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 3 مهر 1394     |     کد : 32886

حقوق فرزندان ؛ فصل هشتم : دوران بلوغ و جوانى / 1- جشن تكليف

1- جشن تكليف / يكى از بهترين و شيرين ترين دورانى كه بر فرزندان مى گذرد دوران شيرين و به ياد ماندنى بالغ شدن آنان است ، بچه ها در اين مرحله احساس مى كنند كه شور و نشاط عظيمى در روحشان دميده مى شود و گويى به جهان تازه اى گام مى نهند. آنان با تحولاتى كه در جسم و روح خود مى يابند به خدا توجه مى كنند كه بر آنان منت گذارده و با واگذارى مسؤ وليت سنگين تكليف ، آنان را در آستانه شكوفايى و رشد و بالندگى و حركت به سوى كمال لايتناهى و تقرب به درگاه مقدس خود دعوت كرده است . ...

حقوق فرزندان ؛ فصل هشتم : دوران بلوغ و جوانى / 1- جشن تكليف
1- جشن تكليف
يكى از بهترين و شيرين ترين دورانى كه بر فرزندان مى گذرد دوران شيرين و به ياد ماندنى بالغ شدن آنان است ، بچه ها در اين مرحله احساس مى كنند كه شور و نشاط عظيمى در روحشان دميده مى شود و گويى به جهان تازه اى گام مى نهند. آنان با تحولاتى كه در جسم و روح خود مى يابند به خدا توجه مى كنند كه بر آنان منت گذارده و با واگذارى مسؤ وليت سنگين تكليف ، آنان را در آستانه شكوفايى و رشد و بالندگى و حركت به سوى كمال لايتناهى و تقرب به درگاه مقدس خود دعوت كرده است .
مراسم جشن تكليف نيز پاسخ مثبت و مؤ ثرى است به حالات و عواطف درونى نوجوانان . اين مراسم بر شخصيت پاك و پرانرژى نوجوانان صحه مى گذارد و آنان را در قبول مسؤ وليتهاى دينى وانسانى مستعد و پر توانتر مى سازد.
بنابراين ، جا دارد كه پدران و مادران محترم خدا را بر اين عطيه و احسان بى منت شكر نموده آن روز را جشن بگيرند. شايسته است كه اين جشن بخوبى برگزار گردد و مجالس و محافلى عمومى و خصوصى براى آن تشكيل شود و پدر يا بزرگ خاندان و يا يكى از مربيان يا روحانيون بزرگوار درباره عظمت تكليف و مكلف شدن و مسائل مربوط به آن سخن بگويد چه نيكوست كه آن دسته گلها و هديه ها كه در مراسم جشن تولد آورده مى شود، براى جشن تكليف برده شود و چه خوب است كه هديه ها، كتاب و جزوه و نورهاى سودمند و مفيد باشد. اگر به نوجوانى كه به سن تكليف رسيده بيان شود كه از اين لحظه خداوند به تو عنايت و توجه و لطف ويژه اى دارد، و بر اثر لياقتى كه در وجود تو نهفته است اين مسؤ وليت سنگين را بر دوشت نهاده و درهاى كمال و ترقى و در نتيجه شاهراه بهشت جاودان را به رويت باز كرده است ، او متحول مى شود.
سالروز تكليف يا بزرگترين عيد انسانها
سيد ابن طاووس كه در حدود ششصد سال پيش مى زيسته به اين مسئله توجه و عنايت فراوان داشته است . او نه تنها به سالروز مكلف شدن خود اهميت مى داده و از آنروز بعنوان بزرگترى عيد ياد مى كند، بلكه بفكر مى افتد تا جشنى براى بالغ شدن فرزند خود ترتيب دهد و از آن روز فراموش نشدنى تجليل فراوان بعمل آورد.
و در كتاب كشف المحجه آرزو مى كند كه اگر تا روز به تكليف رسيدن فرزندش زنده ماند، آن روز را عيد محسوب دارد و صدو پنجاه دينار در راه خدا صدقه بدهد.(541)
سخنان ابن طاووس در مراسم تكليف فرزندش
سيد ابن طاووس وقتى فرزندش محمد پا به سن شانزده سالگى گذاشت ، نخست منجمى خواست تا ساعت ولادت فرزندش را معين كند. پس از روشن شدن لحظه ولادت محمد خدا را شكر كرد و با فرزندش آغاز به سخن گفتن نمود.
سيد با بيانى ساده و شيوا و با تشبيهى رسا و جالب توجه مسؤ وليت انسان مكلف را بيان كرد. او گفت : انسانى كه به سن تكليف رسيده چون بنده زرخريدى است كه براى مولاى خود پست ترين كارها را مى كرده است . ليكن تصميم مولاى او برا آن است كه بنده اش را از آن حالت پست به مقام پادشاهى و بزرگى برساند، و كليدهاى مملكت را به او بسپارد. حال خداوند اين بنده را به درگاهش دعوت كرده تا به او احسان كند و كليدهاى دنيا و آخرت را به او بسپارد و كليد كاخهاى بهشت را به او هديه كند.(542)
آنگاه پدر و پسر سر به سجده گذاشتند، تا خدا را بر اين نعمت بزرگ شكر گويند. سپس پدر بر دو فرشته موكل و نگهبان سلام مى كند و فرزندش را نيز وادار مى كند تا او هم بر دو فرشته - رقيب و عتيد - سلام كنند و از آن دو، براى سعادت و كاميابى خود كمك بگيرند و بعد توجهى به دشمن انسانها يعنى ابليس نموده و از خداوند دورى او را خواستار مى شوند و در آخر دو ركعت نماز شكر مى خوانند.(543)
گله ابن طاووس از پدران و مادران
سيد ابن طاووس در نوشته نفيس خود از پدران و مادران چنين گله مى كند:
تا آنجا كه ديده و شنيده ايم اگر كسى به پادشاهى كشورى برسد و يا ولايتى و سمتى و مسؤ وليتى به او واگذار شود و... آن روز را بسيار گرامى مى دارد و آن لحظه فراموش نشدنى را ثبت مى كند كه هيچگاه از يادش نرود. بلكه آن روز را روز شادى خود و نزديكانش قرار مى دهد، ولى شگفتا چرا روز تكليف ، روزى كه انسان به مقام قرب عبوديت راه مى يابد و مسؤ وليت سنگين تكليف را عهده دار مى شود، بايد مورد بى توجهى و بى حرمتى قرار گيرد و آنچنان به اين روز بى اعتنايى شود كه به صورت يك روز بى نام و نشان قلمداد گردد.
و من تاكنون نشنيده ام كسى براى اين روز بسيار بزرگ و فراموش نشدنى ارزشى قائل شده باشد و حق چنين روزى را ادا كرده باشد و يا براى از دست رفتن چنين روزى ، لحظه اى غصه خورده باشد. از اينرو خود و فرزندان و دوستانم را سفارش مى كنم كه حق چنين روزى را ادا كنند و در بزرگداشت و احترام آن بكوشند.(544)
541- كشف المحجه ، ص 87.
542- التشريف بتعريف وقت التكليف ، ص 6.
543- همان مدرك ، ص 8 - 10.
544- ترجمه و اقتباس از كتاب التشريف بتعريف وقت التكليف ، ص 15.


نوشته شده در   جمعه 3 مهر 1394    
PDF چاپ چاپ