شنبه 16 فروردين 1399 | Saturday, 04 April 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 26 تير 1394     |     کد : 32246

حقوق فرزندان ؛ فصل ششم : پرورش ايمان و مذهب / 13- تعليم اشعار آموزنده و حماسى

مى دانيم كه از روزگاران قديم شعر و سروده هاى زيباى دينى و مذهبى نقش ‍ مهمى در ابلاغ رسالتهاى الهى داشته اند و همواره جزء برجسته ترين نمونه هاى هنر و ادب به شمار مى روند. به طور كلى استفاده از قالبهاى هنرى و ادبى شرط نفوذ و ماندگارى يك پيام است . زيرا محتواى خوب و ارزنده و انسان ساز همچون روحى پاك و زيباست كه مى تواند در تنى پاك و نيرومند و برازنده و برومند قرار گيرد و ارزش و اهميت آن و راه يافتن آن به دلها صد چندان گردد. قدرت هنر و ادبيات در اين است كه مى تواند پيچيده ترين مطالب را به شكل ...

حقوق فرزندان ؛ فصل ششم : پرورش ايمان و مذهب / 13- تعليم اشعار آموزنده و حماسى
مى دانيم كه از روزگاران قديم شعر و سروده هاى زيباى دينى و مذهبى نقش ‍ مهمى در ابلاغ رسالتهاى الهى داشته اند و همواره جزء برجسته ترين نمونه هاى هنر و ادب به شمار مى روند. به طور كلى استفاده از قالبهاى هنرى و ادبى شرط نفوذ و ماندگارى يك پيام است . زيرا محتواى خوب و ارزنده و انسان ساز همچون روحى پاك و زيباست كه مى تواند در تنى پاك و نيرومند و برازنده و برومند قرار گيرد و ارزش و اهميت آن و راه يافتن آن به دلها صد چندان گردد. قدرت هنر و ادبيات در اين است كه مى تواند پيچيده ترين مطالب را به شكل آسانترين مطالب همه كس فهم در آورد و علاوه بر اين صورت زيبايى هم بر حقايق بكشد و اهميت آنها را بيش از پيش مطرح سازد. بنابراين در اهميت آشنا ساختن كودكان و نوجوان با ميراث ادبى و هنرى فرهنگ اسلامى كه هنوز هم با نفاست و عظمت هر چه تمامتر در جهان مى درخشد، جاى ترديد نيست .
تعليم اشعار آموزنده ابوطالب
امير مؤ منان (عليه السلام ) به پدران توصيه مى كند كه اشعار آموزنده ابوطالب را به فرزندان خود تعليم كنند. كه بدين وسيله هم معارف اسلامى را در قالب شعر و سروده به آنها تلقين كرده باشند و هم اينكه برخى از صحنه هاى پر شكوه تاريخ صدر اسلام و از جمله ياد ابوطالب آن يگانه مدافع راستين پيامبر بزرگوار اسلام را در دلها و ذهنها زنده نگه دارند.
امام صادق (عليه السلام ) مى فرمود: كان اءميرالمؤ منين يعجبه اءن يروى شعر اءبى طالب و اءن يدون و قال : تعلموه و علموه اءولادكم فانه كان على دين الله و فيه علم كثير.(444)
امير مؤ منان از اينكه اشعار ابوطالب نقل يا نگاشته شود بسيار خوشحال مى شد و مى فرمود: اين اشعار را ياد بگيريد و به فرزندانتان بياموزيد، زيرا ابوطالب در مسير دين خدا گام برمى داشت و سروده هايش حاوى مطالب سودمندى است .
نمونه اى از اشعار ابوطالب
اشعار و سروده هاى ابوطالب بسيار زياد است تا جاييكه از اشعار آن جناب ديوان شعرى ترتيب داده اند. ابوطالب در زمينه هاى گوناگون بويژه پيرامون شخصيت پيامبر بزرگوار اسلام (صلى الله عليه و آله و سلم ) اشعار فراوانى سروده است .
چون اين نوشتار بيش از اين گنجايش ندارد كه به اين موضوع بپردازيم تنها به نقل يك نمونه بسنده مى كنيم :
مليك الناس ليس له شريك ... هوالوهاب والمبدى المعيد
و من فوق السماء له بحق ... و من تحت السماء له عبيد(445)
خداوند توانا و بى همتا است ، بخشنده اوست و آفرينش و رستاخيز موجودات به دست اوست ، آنچه كه در آسمانهاست همانا براى اوست و هر كه در زير آسمان است همه بنده او است .
تعليم اشعار آموزنده عبدى
سفارش ديگرى كه امام صادق (عليه السلام ) به ما مى كند آموزش ‍ سروده هاى عبدى است . او سفيان بن مصعب عبدى كوفى يكى از شعراى اهل بيت و از ياران امام صادق (عليه السلام )(446) مى باشد اكثر اشعرش ‍ درباره مناقب امير مؤ منان (عليه السلام ) و فرزندان گرانقدر آن حضرت سروده شده است . علامه امينى (رحمه الله عليه ) مى گويد: در ميان شعرهاى عبدى ، شعرى بجز اشعار مربوط به اهل بيت نديده ايم (447) تمام سروده هاى عبدى مورد تاءييد امام صادق (عليه السلام ) بوده است و آن حضرت گاهى از عبدى مى خواست كه اشعارى براى مجالس عزادارى بسرايد، تا به ياد سالار شهيدان خوانده شود.(448)
امام صادق (عليه السلام ) فرمود: يا معشر الشيعه علموا اءولادكم شعر العبدى فانه على دين الله .(449)
اى شيعيان ، شعر عبدى را به فرزندانتان ياد دهيد زيرا او بر دين خدا بوده است .
نمونه اى از اشعار سفيان عبدى
علامه امينى در كتاب الغدير اشعار زيادى از عبدى نقل كرده كه به يك نمونه اشاره مى كنيم :
احب النبى المصطفى وابن عمه ... عليا وسبطيه و فاطمه الزهرا
هم اءهل بيت اءذهب الرجس عنهم ... واءطلعهم افق الهدى اءنجما زهرا
موالاتهم فرض على على كل مسلم ... و حبهم اءسنى الذخائر للاخرى
و ما انا للصحب الكرام بمبغض ... فانى اءرى البغضاء فى حقهم كفرا(450)


نوشته شده در   جمعه 26 تير 1394    
PDF چاپ چاپ