يکشنبه 6 بهمن 1398 | Sunday, 26 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 8 اسفند 1391     |     کد : 21690

علی اصغر (ع)

علی اصغر (ع)

پرسش و پاسخ حلقه های شجره طیبه صالحین بسیج 6 / سیره و تاریخ امام حسين (ع)

 سیره و تاریخ امام حسين (ع)- علی اصغر (ع)
- علی اصغر یكی از فرزندان امام حسین (ع) است كه شیر خوار بود و از تشنگی، روز عاشورا بی تاب شده بود. امام (ع)، خطاب به دشمن فرمود: از یاران و فرزندانم، كسی جز این كودك نمانده است. نمی‏بینید كه چگونه از تشنگی بی تاب است؟ در «نفس المهموم»آمده است كه فرمود: «ان لم ترحمونی فارحموا هذا الطفل» در حال گفتگو بود كه تیری از كمان حرمله آمد و گوش تا گوش حلقوم علی اصغر را درید. امام حسین (ع) خون گلوی او را گرفت و به آسمان پاشید.[1] در كتابهای مقتل، هم از «علی اصغر» یاد شده،هم از طفل رضیع (كودك شیرخوار) و در اینكه دو كودك بوده یا هر دو یكی است، اختلاف است.
در زیارت ناحیه مقدسه، درباره این كودك شهید آمده است:«السلام علی عبد الله بن الحسین، الطفل الرضیع، المرمی الصریع، المشحط دما، المصعد دمه فی السماء،المذبوح بالسهم فی حجر ابیه،لعن الله رامیه حرمله بن كاهل الأسدی».[2] و در یكی از زیارتنامه‏های عاشورا آمده است: «و علی ولدك علی الأصغر الذی فجعت به» از این كودك، با عنوانهای شیرخواره، ششماهه، باب الحوایج،طفل رضیع و... یاد می‏شود و قنداقه و گهواره از مفاهیمی است كه در ارتباط با او آورده می‏شود.
طفل شش ماهه تبسم نكند، پس چه كند
آنكه بر مرگ زند خنده ، علی اصغر توست‏
«علی اصغر، یعنی درخشانترین چهره كربلا ، بزرگترین سند مظلومیت و معتبرترین زاویه شهادت ... چشم تاریخ، هیچ وزنه‏ای را در تاریخ شهادت، به چنین سنگینی ندیده است.»[3] علی اصغر را «باب الحوائج» می‏دانند، گرچه طفل رضیع و كودك كوچك است، اما مقامش نزد خدا والاست.
[1] . معالی السبطین، ج 1، ص 423.
[2] . بحار الأنوار، ج 45، ص 66.
[3] . اولین دانشگاه و آخرین پیامبر، شهید پاك نژاد، ج 2، ص 42.
جواد محدثي

12


نوشته شده در   سه شنبه 8 اسفند 1391    
PDF چاپ چاپ