جمعه 9 اسفند 1398 | Friday, 28 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 16 آبان 1391     |     کد : 20280

جلسه هفتم : هدف سيدالشهداء (عليه السلام) از قیام

جلسه هفتم : هدف سيدالشهداء (عليه السلام) از قیام

جلسه هفتم : هدف سيدالشهداء (عليه السلام) از قیام
هدف سيدالشهداء (عليه السلام) از قیام- قيام امام حسين (ع) چگونه امر به معروفى بود كه بايد به اين صورت انجام مى گرفت؟ و با اين روش چگونه دين احيا مى شود؟ آيا سيدالشهداء (ع) در هدف خود موفق شدند و توانستند با قيام خود، حكومت و امت اسلامى را اصلاح كنند و جلوى مفاسد را بگيرند؟
بسم اللّه الرحمن الرحيم
الحمدللّه ربّ العالمين، والصّلوة والسّلام على سيّد الانبياء والمرسلين، أبى القاسم محمّد وعلى آله الطيبين الطاهرين المعصومين. اللّهم كن لوليك الحجة بن الحسن صلواتك عليه وعلى آبائه فى هذه الساعة وفى كل ساعة ولياً وحافظاً وقائداً وناصراً ودليلاً وعيناً حتى تسكنه أرضك طوعاً وتمتعه فيهاً طويلاً. السلام عليك يا ابا عبد اللّه وعلى الارواح التى حلّت بفنائك.
شهادت مظلومانه آقا ابى عبدالله را به پيشگاه ولى عصر ـ عجل الله تعالى فرجه الشريف ـ و مقام معظم رهبرى، مراجع معظم تقليد و همه شيفتگان مكتب حسينى تسليت عرض مى كنم. و از خداوند متعال درخواست مى كنيم كه در دنيا و آخرت دست ما را از دامن امام حسين (عليه السلام) كوتاه نفرمايد.
طى جلسات گذشته سؤال هايى را پيرامون موضوع عاشورا و قيام ابى عبدالله (ع) مطرح كردم و در حدى كه بضاعت گوينده و ظرفيت مجلس اقتضا داشت عرايضى را تقديم نمودم. يكى از سؤال هاى مهمى كه در باره اين قيام عظيم و بى نظير تاريخى مطرح مى شود و پيش از اين نيز بارها مطرح شده و به آن پاسخ داده شده است، سؤال در مورد هدف سيدالشهداء (عليه السلام) از اين حركت است.
در اين باره به صورت كلى جواب هايى داده شده است كه همه مى دانند; مانند اين كه قيام آن حضرت براى احياى دين و اصلاح امت بوده است. اما در ذهن بسيارى از جوانان و نوجوانان ما در سايه اين سؤال كلى، چند سؤال فرعى مطرح مى شود و آن اين كه، با اين حركت سيدالشهداء (ع) چه اصلاحى صورت گرفت؟
قيام امام حسين (ع) چگونه امر به معروفى بود كه بايد به اين صورت انجام مى گرفت؟ و با اين روش چگونه دين احيا مى شود؟ آيا سيدالشهداء (ع) در هدف خود موفق شدند و توانستند با قيام خود، حكومت و امت اسلامى را اصلاح كنند و جلوى مفاسد را بگيرند؟ اين سؤال ها در ذهن بسيارى از جوانان ما وجود دارد و گاهى آن ها را مطرح مى كنند.
براى اين كه علت قيام سيدالشهداء (عليه السلام) را از زبان خود آن حضرت بشنويم، ابتدا چند جمله از بيانات ايشان را براى تبرّك و تيمّن تلاوت مى كنم و پس از آن درباره بخش هايى از آن، توضيحاتى عرض خواهم كرد.


نوشته شده در   سه شنبه 16 آبان 1391    
PDF چاپ چاپ