دوشنبه 29 مهر 1398 | Monday, 21 October 2019
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
فال حافظ

فال حافظ ، میراث معنوی

فال گرفتن كه به معنی پیش ‌بینی كردن و پیش ‌گویی درباره واقعه و عملی است كه در آینده اتفاق خواهد افتاد ، كه بخشی از میراث معنوی شامل سنت ‌های شفاهی و فرهنگ و دانش عامیانه مردم ، دانش و تجارب اجتماعی می ‌شود . برای این منظور می ‌بایستی با جنبه‌ های مختلف فال ‌گیری و اعتقاد مردم به فال حافظ آشنا شویم :

 1- فال ‌گرفتن در فرهنگ ما پیشینه‌ ی طولانی دارد . در واقع تفال و مشورت با كتاب‌ های مورد احترام و علاقه مردم ، همچون كتاب‌ های دینی ، دیوان شاعران و به ویژه عارفان در میان ایرانیان باوری دیرینه است .
 2- علاقه مردم به تفال به منظور اطلاع یافتن از وضعیتی است كه برایشان قابل پیش ‌بینی نیست و گاهی نیز به منظور صلاح ‌اندیشی و مشورت انجام می ‌گیرد .

اگر چه احترام و اعتقاد ویژه ‌ای كه به حافظ در میان ایرانیان وجود دارد ، لازم به یادآوری نیست ، اما برای موضوع " فال حافظ " می ‌بایستی كه به آن ‌ها اشاره كوتاهی داشته باشیم .

دیوان حافظ یكی از كتاب‌ هایی است كه در خانه هر ایرانی وجود دارد و در كنار قرآن قرار داده می ‌شود . جالب این ‌كه در میان برخی از هم‌ وطنان ، دیوان حافظ را در سفره هفت سین می‌ گذارند و پس از تحویل سال برای تمام افراد خانواده فال می‌ گیرند .

طریق فال گرفتن

نیت

نیت کننده معمولاً در هنگام تفأل از دیوان حافظ ، او را به عزیزترین کسانش یعنی به خداوند و معشوقه اش (شاخ نبات) قسم می دهد . این قسم معمولاً به این شکل ادا می شود : ای حافظ شیرازی ! تو محرم هر رازی ! تو را به خدا و به شاخ نباتت قسم می دهم که هر چه صلاح و مصلحت می بینی برایم آشکار و آرزوی مرا برآورده سازی . سپس برای شادی روح حافظ ، صلوات یا فاتحه ای نثار می نمایند !

سپس بر روی تصویر زیر که همان کتاب فال حافظ است کلیک فرمایید
پرسش : آیا در اسلام فال نیک و یا بد وجود دارد ؟ مثلا اگر کسی با سگ تصادف کند ، و به کشته شدن آن حیوان منجر شود ، آیا باید این را یک فال بد بداند؟

پاسخ
شاید همیشه در میان انسانها ، فال نیک و بد رواج داشته است ، اموری را به فال نیک و دلیل بر پیروزی و اموری را به فال بد گرفته و دلیل بر شکست می دانستند ، در حالی که هیچ رابطه منطقی میان این امور و پیروزی و شکست وجود نداشت ، این دو گر چه اثر طبیعی ندارند ولی قطعاً اثر روانی دارند فال نیک مایه امیدواری و حرکت و فال بد موجب یأس و نومیدی و سستی و ناتوانی است.
شاید به همین خاطر است که در روایات اسلامی از فال نیک نهی نشده اما فال بد به شدت محکوم گردیده است و اگر فال بد اثری داشته باشد همان اثر روانی است .
امام صادق (ع) می فرماید : فال بد اثرش به همان اندازه است که آن را می پذیری ، اگر آن را سبک بگیری کم اثر خواهد بود و اگر آن را محکم بگیری پر اثر و اگر به آن اعتنا نکنی هیچ اثری نخواهد داشت .

مطالب مرتبط با فال حافظ :

- عرفان حافظ
- پرسش و پاسخ
- خصوصيّات شعر حافظ
- باورهای عامیانه درباره فال حافظ
- فال بد زدن از دیدگاه قرآن و روایات